Optymalizacja oświadczeń

Po zakończeniu obliczeń związanych z “wypełnieniem plecaka” udziałów, jest możliwość rozpoczęcia optymalizacji oświadczeń. Optymalizacja oświadczeń polega na wybraniu takich udziałów, które wiążą się z publikacją co najmniej 2-autorską, w której jeden z autorów (A1) już wyczerpał limit slotów, ale pozostali autorzy nie doszli do górnej granicy przysługujących im udziałów. W takim przypadku system “symuluje” rezygnację autora A1 z oświadczanie danej pubikacji, wówczas możliwe sa do wykorzystania jego punkty przez pozostałych autorów.

Istnieją dwie metody optymalizowania oświadczeń (Rys. 1):

  1. ręczna

  2. automatyczna

Rys. 1 Funkcje optymalizacji Oświadczeń

Sugerowane podejście do optymalizacji:

  1. proponuje się zweryfikować czy są takie udziały wśród usuniętych, z których rezygnacja może przynieść korzyści

  2. Jeżeli są takie udziały, to po oszacowaniu liczby tych udziałów należy zaplanować automatyczną optymalizację w taki sposób aby wykonało się tyle iteracji, w każdej po kilka udziałów, aby iteracje te pokryły wszystkie udziały mogące dac istotny zysk

 

Przykładowo, optymalny koszyk dla wszystkich oświadczeń pokazuje wynik jak na rys. 1, ale opcja Zasugeruj udziały do usunięcia daje tabele jak niżej:

Rys. 2 Sugerowane udziały do usunięcia

 

W tabeli tej jest ok 60 propozycji, dlatego ustawiamy parametry iterowania optymalnego wyniku następująco (ikona zębatki na rys. 1):

Rys. 3 Ustawienie parametrów iterowania optimum

Zwykle ustawienie maksymalnej liczby modyfikacji w jednej iteracji na poziomie 4-5 daje bardzo dobry wynik, należy więc dopasować liczbę iteracji, aby pokryć wszystkie proponowane usunięcia oświadczeń.

Po zapuszczeniu automatycznego iterowania otrzymujemy optymalny wynik:

Jeżeli wynik nie jest zadowalający można kontynuować optymalizację ręczną bądź automatyczną. Kolejnym krokiem jest wydrukowanie usuniętych oświadczeń i przekazanie autorom tych udziałów informacji o możliwych zmianach w ich oświadczeniach.