Profile jednostek, dyscyplin i osób
1. Profil jednostki
W Bazie Wiedzy prezentowany jest usystematyzowany opis instytucji stanowiący jego ogólną charakterystykę. W podobny sposób prezentowana jest charakterystyka jednostek organizacyjnych niższego szczebla. O zakresie gromadzonych i prezentowanych danych decyduje ich właściciel, a więc w poszczególnych instytucjach zakres danych może być różny.
W celu odnalezienia informacji o wybranej jednostce organizacyjnej rozwiń drzewo struktury organizacyjnej instytucji na stronie głównej Bazy Wiedzy.
W zależności od przyjętej w Bazie Wiedzy konwencji prezentowania danych, informacje o jednostkach organizacyjnych funkcjonujących w Instytucji można uzyskać, albo wybierając z górnego menu zakładkę Jednostki i ludzie lub jeśli jej brak - kafelek Jednostki organizacyjne (wybierz wygodny sposób prezentowania listy jednostek - hierarchia, relewantność, drzewo afiliacji)
Przykładowo aby w Bazie Wiedzy Politechniki Warszawskiej rozwinąć drzewo struktury organizacyjnej należy:
Z menu głównego wybrać zakładkę Jednostki i ludzie / opcjonalnie wybrać kafelek Jednostki organizacyjne
Kliknąć “znacznik” przy nazwie jednostki i rozwinąć drzewo struktury uczelni
Kliknąć prawy przycisk myszy przy wybranej jednostce
Kliknąć i (Szczegóły)
Po wybraniu Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych otrzymamy profil tej jednostki, który obejmuje informacje o potencjale i efektach jej działalności naukowej.
W Bazie Wiedzy GUMed należy kliknąć na kafelek Jednostki GUMed
Spośród gromadzonych informacji najczęściej prezentowane są:
liczba pracowników naukowych (z uwzględnieniem liczby profesorów, adiunktów, doktorantów i innych pracowników); można wskazać liczbę pracowników zaliczanych do grupy nauczycieli akademickich (zaliczany do N, także w rozbiciu na reprezentowane przez nich dyscypliny);
publikacje, patenty, projekty, dane badawcze, wypromowane rozprawy doktorskie, prace dyplomowe;
informacja o liczbie publikacji i plików dostępnych w Open Access;
dziedziny prowadzonej działalności naukowo-badawczej (wg klasyfikacji przyjętej w Ustawie 2.0);
obszary badawcze prezentowane w formie chmury tagów (pobieranych automatycznie z tekstów rejestrowanych publikacji oraz systemów klasyfikacji czasopism);
informacja o współpracy wewnątrz instytucji oraz z partnerami zewnętrznymi (generowana automatycznie);
statystyki rejestrowanych publikacji.
W menu głównym (górny pasek) można uzyskać informacje o potencjalne badawczym jednostki (laboratoriach, urządzeniach i infrastrukturze), a także o organizowanych przez jednostkę konferencjach i wydawanych czasopismach. W zakładce Repozytorium można też wybrać inne rodzaje danych informujące o dorobku jednostki, np. informacje o materiałach niepublikowanych, w tym raportach oraz pracach dyplomowych.
Centralne miejsce zajmuje automatycznie tworzona chmura tagów, określająca obszar badawczy jednostki. Chmura tworzona jest na podstawie terminów pobieranych z tekstów publikacji, z uwzględnieniem wag i klasyfikacji określających rangę źródeł, w których są publikowane. Po klliknięciu w dowolny termin z chmury uzyskamy wykaz publikacji z tej tematyki.
Dodatkowo na stronie Profilu jednostki mogą być umieszczone aktualne informacje tekstowe o jednostce, link do jednostki nadrzędnej w strukturze organizacyjnej oraz logo jednostki.
Można uszczegółowić informacje o pracownikach zaznaczając odpowiednio Pracownicy uwzględniani przy określaniu liczby N oraz Dyscypliny
Zobacz wideo, które prezentuje profil jednostki w rozbiciu na przykładowe dyscypliny oraz odwrotnie dyscyplin w rozbiciu na jednostki organizacyjne:
Dorobek publikacyjny pracowników afiliowanych w tej jednostce można obejrzeć wybierając na pasku Profil zakładkę Publikacje
Zatrzymując kursor na wybranej publikacji można pobrać jej opis (w wybranym stylu) - opcja Cytuj
Korzystając z prezentowanego wykazu można pobrać wszystkie lub wybrane publikacje, a także określić format pliku
Charakterystyki ilościowe i jakościowe (po zaznaczeniu opcji Punktacja) pokazane są w zakładce Statystyki na pasku Profil
Grafikę prezentująca mapę współpracy zewnętrznej pokazano na pasku Profil w zakładce Współpraca zewnętrzna
Przykład 1: Współpraca z jednostką zewnętrzną w ramach tej samej uczelni (wybrano Afiliacja) - Baza Wiedzy Uniwersytetu Gdańskiego - Wydział Oceanografii i Geografii
Przykład 2: Współpraca z instytucją zewnętrzną - przy ograniczeniu (suwakiem) okresu współpracy oraz liczby powstałych w tym okresie publikacji - Baza Wiedzy Uniwersytetu Gdańskiego - Wydział Oceanografii i Geografii
Zadanie
A. Pobierz 4 publikacje z Profilu wybranej instytucji postępując wg wskazanego schematu działania:
Wybierz zakładkę Jednostki i ludzie. Rozwiń drzewo struktury organizacyjnej klikając strzałkę poprzedzającą nazwę instytucji.
Wybierz jedną z jednostek niższego szczebla (ustaw kursor na jednostce i kliknij prawy klawisz myszy, a następnie wybierz funkcję “i” Szczegóły
Na stronie prezentującej Profil jednostki, z paska Profil wybierz Publikacje
Przejrzyj wyświetloną listę; Zawęź jej zakres klikając na pasku poleceń poniżej Liczby pozycji znak filtrowania
lub wybierz dowolne 4 publikacje z listy
W okienku po prawej stronie paska poleceń wybierz formę, w jakiej będzie pobierany plik, np. Bibliografia kliknij polecenie Pobierz 4 w formacie, a następnie wybierz odpowiedni styl opisu spośród wskazanych w nowym oknie, np. ISO 690 oraz formę pliku HTML lub PDF.
Kliknij polecenie Pobierz
Wyświetlony plik skopiuj do schowka, a następnie wklej do dowolnego edytora tekstu i zapisz na swoim dysku.
2. Profil przykładowej osoby
Wybór profilu osoby rozpoczyna się od przejścia do zakładki Jednostki i osoby. W polu wyszukiwania należy wpisać nazwisko osoby. Podczas wpisywania kolejnych liter system będzie podpowiadał nazwiska, które odpowiadają podanemu ciągowi znaków.
W tej zakładce można znaleźć tylko nazwiska osób posiadających dorobek naukowy i aktualnie zatrudnionych lub związanych z instytucją, która tworzy Bazę Wiedzy.
Większość zakładek dostępnych publicznie nie wymaga specjalnego opisu, są analogiczne do profilu jednostki organizacyjnej. Poniżej omówimy te zakładki, które są nieco bardziej złożone lub zawierają dane wymagające specjalnego omówienia. Ponadto w profilu można generować różnego rodzaju raporty. Publicznie dostępny jest zazwyczaj tylko jeden raport – Raport Dorobku. Pozostałe raporty może wykonywać tylko użytkownik zalogowany o odpowiednich uprawnieniach.
Każdy użytkownik bazy może pobrać wykaz wybranych lub wszystkich publikacji osoby, której profil ogląda.
Zakładka Cytowania
Pokazuje cytowalność w trzech bazach danych – Google Scholar (tylko dla osób połączonych z profilem GS), Scopus (tylko dla osób połączonych z bazą Scopus), Web of Science (dla użytkowników zalogowanych).
Zakładka Współpraca
Na grafie współpracy (rysunek poniżej) dla każdego współautora widoczne są uprawiane dyscypliny (kolorowe paski pod fotografią). Współpraca z innymi autorami może być filtrowana dyscyplinami, projektami i publikacjami. Można też oglądać współpracę w ramach wybranego tagu z chmury tagów. Dodatkowo można suwakiem ustawić próg współpracy oraz okres, dla jakiego chcemy widzieć współpracę.
Zakładka Statystyki
Przykład wykresu statystycznego (punktacja – roczny przyrost):
Zobacz wideo, które prezentuje profil przykładowej osoby: