Scalanie duplikatów
Opisy w bazie powinny być unikalne. Każda osoba, publikacja, czy instytucja powinna być opisana tylko raz. Jeżeli widzimy w bazie różne warianty tego samego opisu, wówczas należy scalić je w jeden rekord.
Przyczyną powstania duplikatów mogą być m.in.
automatyczne pobieranie danych z innych systemów
literówki w opisie
inny zapis danych
błędy redaktorów wprowadzających opisy.
W bazie można scalać obiekty różnego typu. Proces scalania wygląda podobnie, dlatego zostanie omówiony na dwóch przykładach: scalania profili autora i scalania opisów artykułu.
UWAGA! Przed rozpoczęciem scalania należy upewnić się czy aktywny jest przełącznik merge.interactive
, który pozwala na interaktywne scalanie danych (przycisk “Kreator obiektu”). W przypadku braku przycisku należy aktywować przełącznik - zmiana przełączników jest dostępna wyłącznie dla użytkowników o roli superadmin
.
Scalanie profili autora
W pierwszym kroku należy zidentyfikować duplikaty.
Wyszukiwanie można przeprowadzić używając funkcji “Wykryj duplikaty spośród wybranych rekordów” (więcej w: resultTable.detectDuplicates) lub stosując odpowiednie kryteria wyszukiwania (więcej w: Funkcje na ekranach wyszukiwania)
Po wykonaniu wyszukiwania na liście wyświetlą się wyniki. Należy zdecydować, który z opisów jest najpełniejszy i będzie opisem nadrzędnym podczas scalania.
Instrukcja scalania:
zaznacz rekordy, które chcesz połączyć, a następnie kliknij połącz zaznaczone rekordy
zaznacz jeden z rekordów, który ma być rekordem docelowym i wybierz jedną z możliwości połączenia
opcja połącz obiekty na liście głównej i propaguj zmiany to scalanie z uwzględnieniem zapisów historycznych, np.:
Jeżeli wybierzemy “Użytkownik Testowy” jako autor docelowy to po wykonaniu takiego scalenia, w indeksie Autorzy / Pracownicy będzie występował tylko wskazany autor docelowy, a wszystkie publikacje będą opisane “Użytkownik Testowy”.
opcja połącz obiekty na liście głównej bez propagowania zmian to scalanie bez uwzględnienia zapisów historycznych, np.
Jeżeli wybierzemy “Użytkownik Testowy test” jako autor docelowy to po wykonaniu takiego scalenia, w indeksie Autorzy / Pracownicy będzie występował tylko wskazany autor docelowy, a opisy publikacji pozostaną bez zmian.
Opcja zaktualizuje tylko id w powiązanych rekordach bez wprowadzania innych zmian.
Opcja przydatna przy wykrytych duplikatach powstałych np. po:
- dodaniu nowego rekordu autora po zmianie nazwiska przez daną osobę
- dodaniu nowego rekordu afiliacji po zmianie nazwy jednostki w Uczelni
opcja Kreator obiektu umożliwia wyświetlenie różnic w opisie autora. Można zdecydować, która wartość ma być docelowa, wybierając ją z dostępnych wartości (przy przenoszeniu danych między kolumnami należy posługiwać się symbolami “<“ lub “+” “x” przy wyświetlanych wariantach)
Po kliknięciu Zastosuj pojawi się okno, w którym system jeszcze raz zapyta nas o to, czy chcemy połączyć rekordy w historii. Można także zapisać stworzony przez nas profil jako nowy rekord, bez usuwania poprzednich, poprzez kliknięcie Zapisz jako nowy rekord. Kliknięcie Kreator obiektu spowoduje powrót do poprzedniego okna (z możliwością wyboru odpowiednich wariantów profili)
po wybraniu odpowiedniej opcji, system zapyta jeszcze raz, czy na pewno chcemy połączyć rekordy korzystając z wybranej opcji. Kliknięcie Tak spowoduje połączenie rekordów
Scalanie opisów artykułów
po wykonaniu wyszukiwania należy zaznaczyć rekordy, które chcemy połączyć, a następnie kliknąć połącz zaznaczone rekordy
należy zaznaczyć jeden z rekordów, który ma być rekordem docelowym i wybrać jedną z możliwości połączenia zaznaczonych rekordów. Tak samo jak w przypadku scalania profili autora mamy do wyboru trzy opcje:
połącz obiekty na liście głównej i propaguj zmiany
połącz obiekty na liście głównej bez propagowania zmian
kreator obiektu
po wybraniu odpowiedniej opcji, system zapyta jeszcze raz, czy na pewno chcemy połączyć rekordy korzystając z wybranej opcji. Kliknięcie Tak spowoduje połączenie rekordów