Wprowadzanie i modyfikacja danych

Wprowadzanie i modyfikacja danych zwykle są poprzedzone ich wyszukiwaniem, czy to w celu zidentyfikowania duplikatu przed wprowadzeniem nowego rekordu, czy też w celu wybrania rekordów do modyfikacji. (więcej w rozdziale ). Dlatego po wyborze z panelu redaktora typu obiektu, który chcemy wprowadzać, pojawia się ekran wyposażony w funkcje wyszukiwania oraz możliwość przejścia za pomocą funkcji Dodaj nowy do formularza wprowadzania nowego rekordu.

We wszystkich typach rekordów w BW stosuje się oznaczenie w polu Status rekordu. Status rekordu może mieć trzy wartości:

  • Niekompletny

  • Kompletny

  • Zweryfikowany

Status Niekompletny jest nadawany wówczas, gdy zachodzi potrzeba zapamiętania rekordu niedokończonego (np. z powodu braku danych niezbędnych do wypełnienia pól formularza), w tym przypadku walidacja rekordu jest uproszczona.

Rekord będzie miał status Niekompletny również wtedy, gdy jest włączona autoarchiwizacja (tj. naukowcy mogą samodzielnie wprowadzać opisy bibliograficzne i/lub ściągać opisy z baz globalnych (np. CrossRef, Scopus).

Rekord niekompletny jest niewidoczny w części publicznej systemu. Użytkownik końcowy zalogowany widzi tylko “swoje” rekordy niekompletne.

W przypadku automatycznej wymiany danych z innymi systemami, konfiguracja wymiany danych jest ustawiana w taki sposób, że rekordy niekompletne nie są przekazywane do innych systemów.

Gdy uważamy, że zostały wypełnione wszystkie pola nadajemy rekordowi status Kompletny, wówczas walidacja rekordu jest pełniejsza. W momencie zapamiętania rekordu kompletnego system nadaje rekordowi punkty.

Rekord kompletny jest widoczny w obszarze publicznym.

Status Zweryfikowany można wykorzystywać, gdy proces redakcji jest zorganizowany w taki sposób, że jest osoba z nadrzędnymi uprawnieniami odpowiedzialna za weryfikację rekordu i zatwierdzenie jego poprawności.