Dane słownikowe związane z obiegiem opracowania

Poza głównymi elementami definiowania zasad obiegu opracowania, należy zdefiniować potrzebne dane słownikowe, które obejmują:

  • wzorce (szablony) wiadomości poczty elektronicznej wysyłane przez system do użytkowników podczas zmiany faz opracowania

 

Wzorce te definiuje się jako rekordy danych słownikowych typu email (Wiadomość poczty elektronicznej).

Treść wzorca zamieszcza się odpowiednio w polach: Opis w języku polskim oraz Opis w języku angielskim, co ilustruje poniższy ekran:

 

W tym przypadku treść wzorca jest następująca:

<p>Szanowni Państwo,</p> <p>uprzejmie informujemy, że na podstawie złożonego i zaakceptowanego wniosku w Bazie Wiedzy PW został utworzony rekord dla Państwa projektu. W związku z tym prosimy o uzupełnienie danych w polach udostępnionych Państwu do edycji (zaznaczonych zieloną ramką).</p> <p>W przypadku wątpliwości związanych z danymi w pozostałych polach prosimy o kontakt.</p> <p>Tytuł projektu: "$#{empty model['projectmain'].titlePL ? model['projectmain'].titleEN : model['projectmain'].titlePL}$" </p> $@simpleStr$ <p>Link do rekordu projektu: $#{request.getRequestURL().substring(0, request.getRequestURL().length()-request.getRequestURI().length())}#{request.getContextPath()}$/edit.seam?id=$#{model['projectmain'].id}$&lang=pl</p> <p>Podany powyżej link pozostanie aktywny przez 14 dni kalendarzowych.</p> <p>W celu zapisania rekordu należy wybrać „Sprawdź poprawność”, a następnie:</p> <ol> <li>jeśli nie wszystkie dane zostały wprowadzone i chcą Państwo jeszcze wrócić do uzupełniania rekordu, proszę wybrać przycisk „Zapisz”,</li> <li>jeśli wszystkie dane zostały wprowadzone i chcą Państwo przesłać rekord do COP PW, proszę wybrać przycisk „Zmień etap i zapisz”, a następnie w okienku „Zmiana etapu” – „Zapisz i wyślij email”. Po wybraniu „Wersja wiadomości w języku polskim" otworzy się mail „Powiadomienie o uzupełnieniu danych", który należy wysłać na wskazany adres pracownika COP PW. Po wysłaniu maila proszę zamknąć okienko „Wyślij pocztę”, a w okienku „Zmiana etapu" kliknąć przycisk „Zakończ".</li> </ol> <p>Za poprawność i kompletność danych w rekordzie odpowiada kierownik projektu.</p> <p>Z poważaniem</p> <p>Zespół COP</p>

Treść szablonu wiadomości może zawierać proste elementy formatowania w standardzie HTML, przykładowo mogą to być paragrafy, listy wyliczalne oraz listy numerowane.

Możliwe jest również odwołanie się do danych bieżącego rekordu projektu. Odwołania takie umieszcza się pomiędzy dwoma znakami dolara.

Przykłady użyte w powyższym szablonie:

1/ umieszczenie w treści wiadomości tytułu projektu, przy czym w pierwszej kolejności prezentowany jest tytuł w języku polskim (otoczony znakami cudzysłowia)

"$#{empty model['projectmain'].titlePL ? model['projectmain'].titleEN : model['projectmain'].titlePL}$"

2/ Odwołanie się do rekordu projektu, przy czym żądane jest wykonanie formatu simpleStr zdefiniowanego w systemie (nazwa formatu poprzedzona jest znakiem @).

$@simpleStr$

3/ Bardziej zaawansowane wykorzystanie funkcji systemu pozwala na zbudowaniu odnośnika do rekordu:

$#{request.getRequestURL().substring(0, request.getRequestURL().length()-request.getRequestURI().length())}#{request.getContextPath()}$/edit.seam?id=$#{model['projectmain'].id}$&lang=pl

W tym przypadku budowany jest link, którego użycie spowoduje wejście na formularz edycji bieżącego rekordu projektu.

 

 

Oprócz treści wiadomości należy wskazać w jakich okolicznościach dany wzorzec jest wykorzystywany.

W powtarzalnym polu Dodatkowa kategoria określa się przejścia pomiędzy fazami, kiedy dany wzorzec powinien być wykorzystany. Jak widać na poniższym rysunku przykładowy wzorzez wiadomości powinien być zastosowany przy przejściu z fazy COP_01 do fazy Faculty_01 oraz przy przejściu z fazy COP_02 do fazy Faculty_01. Stosuje się tutaj zapis w formacie: faza_wyjściowa -> faza_docelowa