Sposoby wyszukiwania

Obiekty w Bazie Wiedzy łączą się pomiędzy sobą za pomocą rozmaitych relacji, tworząc sieć semantyczną. Jest to struktura grafowa. Wyszukiwanie w strukturze grafowej może być realizowane na dwa sposoby:

  1. poprzez uwzględnienie struktury grafowej i wskazanie w zapytaniu jak mają sie łączyć poszczególne typy obiektów - jest to wyszukiwanie grafowe

  2. poprzez zignorowanie struktury grafowej i potraktowanie poszczególnych elementów sieci jako powiązane teksty, tekst opisu publikacji jest “poszerzony” o tekst opisu osoby i w takich poszerzonych tekstach realizujemy wyszukiwanie - mamy wówczas wyszukiwanie tekstowe.

Wyszukiwanie grafowe

Wyszukiwanie grafowe pozwala wyszukiwać obiekty, połączone z innymi obiektami, na przykład, gdy chcemy wyszukać publikacje połączone z konkretną osobą za pomocą relacji autor. Wyszukiwanie grafowe ma miejsce wówczas, gdy:

  1. system udziela podpowiedzi, przy czym jest to wskazanie konkretnego obiektu, np. osoby, czasopisma, instytucji, itp., połączonego z poszukiwanymi obiektami (przykład jest pokazany na rysunku 1 poniżej),

  2. użytkownik wybierze jedną z podpowiedzi (rys. 2) i podepnie do pytania określony w podpowiedzi obiekt.

Rys. 1 Podpowiedź obiektów do wyszukiwania grafowego w zakresie relacji pomiędzy artykułem a czasopismem

Rys. 2 Wybór obiektu do wyszukiwania grafowego dla relacji autor pomiędzy obiektami typu publikacja i osoba

Wyszukiwanie grafowe charakteryzuje się tym, że wyszukiwanie jest dokładne i obejmuje tylko te obiekty, które są faktycznie połączone z obiektem wybranym. Przykładowo, gdy wyszukujemy wszyskich publikacji autorstwa konkretnej osoby i w polu Autor wybierzemy tę konkretną osobę, uzyskamy te publikacje, które połączone są relacją autor ze wskazaną osobą.

 

Wyszukiwanie tekstowe

Wyszukiwanie tekstowe można zrealizować przez wpisanie tekstu do dowolnego pola. Jeżeli zignorujemy podpowiedź systemu (przez użycie klawisza ESC), wprowadzony tekst będzie użyty do wyszukiwania tekstowego. Jeżeli przykładowo w polu autor pozostawimy tekst profesor (nie wybierając konkretnej osoby z podpowiadanym nazwiskiem), to system wyszuka te publikacje, które są połączone z takimi obiektami typu osoba, gdzie w dowolym miejscu wystąpi tekst profesor . Przykład ilustruje rysunek poniżej.

Zapytanie tekstowe można sformułowac w polu tekstowym powiązanym z konkretnym rodzajem relacji, np. na rys. 3 w polu tekstowym dla relacji autor jest wpisany tekst profesor.

Składnia wyszukiwania tekstowego dopuszcza złożone formuły. Podstawowe konstrukcje w Bazie Wiedzy, to:

operator

składnia

przykład i wyjaśnienie

operator

składnia

przykład i wyjaśnienie

* - maskowanie końca terminu

 

term*

energ*

taki term powoduje wyszukanie wszystkich dokumentów w których wystąpi termin rozpoczynający się od energ, np.

energia, energii, energy, itp.

koniunkcja (spacja lub AND)

term1 term2

dopuszcza się też formę

term1 AND term2

text mining

wyszukane będą dokumenty, w których wystąpią oba terminy

dysjunkcja (OR)

term1 OR term2

bozon OR mion

wyszukane będą dokumenty, w których wystąpi jeden z terminów

negacja (AND NOT)

term1 AND NOT term2

bozon AND NOT mion

złożenie termów (zamknięcie w cudzysłowach “ “)

term1 term2

“text mining”

wyszukane będą dokumenty gdzie terminy text i mining wystąpią obok siebie i w tej samej kolejności

sąsiedztwo

term1 term2” ~3

“mining text” ~3

wyszukane będą dokumenty gdzie terminy mining i text wystąpią w odległosci nie większej niż 3, i w tej samej kolejności, jak np. we frazach

mining of text

mining of the text

 

UWAGI:

  1. Negacja występuje jedynie w połączeniu z operatorem AND (AND NOT) i może rozpoczynać zapytania - może być zastosowana jedynie w formie term1 AND NOT term2.

  2. Funkcje logiczne muszą być zapisane dużymi literami.