Konfiguracja modułu wyszukiwania ekspertów

Omawiane funkcjonalności stanowią efekt projektu realizowanego przez Instytut Informatyki PW na zlecenie Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu na podstawie umowy R0AP0000.271.99.2020 z dnia 15.03.2021 realizowanej w ramach Umowy POWR.03.05.00-00-Z062/18. Roszerzenie jest dostępne od wersji 3.3.3. Rozbudowano istniejący moduł wyszukiwania ekspertów o mechanizmy pozwalające w sposób prosty tworzyć i modyfikować kryteria wyszukiwania i rankingowania naukowców. W poszczególnych instalacjach nie wszystkie kryteria mogą być widoczne - jest to uzależnione od skonfigurowania modułu wyszukiwania ekspertów.

Algorytmy wyboru eksperta są konfigurowalne, co oznacza, że w prosty sposób można decydować jakie elementy dorobku mają być brane pod uwagę. Sam proces obliczania wartości liczbowej dorobku naukowca (Score) jest zapisany w języku skryptowym Drools, więc łatwo można też modyfikować ten proces. Można też dodawać nowe algorytmy.

Przygotowane wstępnie algorytmy są dostępne w panelu redaktora w zakładce Algorytmy oceny eksperta (Rys. 1 i Rys. 2 poniżej).

Rys. 1 Menu administratora - zakładka Algorytmy oceny eksperta

Rys. 2 Algorytmy oceny eksperta

W isniejącej wersji systemu jest przygotowanych siedem następujących algorytmów:

Nazwa widoczna dla użytkownika końcowego

Nazwa systemowa, widoczna w zakładce algorytmy oceny eksperta w panelu administratora

Sumaryczny IF

summaryIF

Sumaryczny Scopus SNIP

summarySNIP

Sumaryczny Scopus CiteScore

summaryCiteScore

Sumaryczna punktacja MEiN

summaryMEiNScore

Cytowania WoS

CitationsWoS

Efektywność projektowa

ProjectsEfficiency

Dorobek naukowy

DorobekNaukowy

 

Poniżej na Rys. 3 i Rys. 4 pokazana jest definicja algorytmu DorobekNaukowy. W zbiorze danych podstawowych (Rys. 3) można ustawić flagę aktywności algorytmu (jeżeli chcemy na jakiś czas wyłączyć algorytm należy zdezaktywować rekord). Ponadto definiujemy nazwę systemową (musi być unikalna), nazwy widoczne dla użytkownika końcowego, odpowiednio w języku polskim dla interfejsu polskiego i w angielskim dla interfejsu angielskiego, definiujemy też wyjaśnienia dla użytkowników w językach polskim i angielskim. Można też określić warunek dostępu, jeżeli chcemy, aby funkcjonalność była udostępniona jedynie określonej grupie użytkowników.

Natomiast na Rys. 4 pokazane są możliwości specyfikowania typów, które zamierzamy udostępnić algorytmowi wyszukiwania ekspertów do obliczania scoringu.

Jak widać, w algorytmie DorobekNaukowy do oceny ekspertów brane są pod uwagę wszystkie możliwe typy dorobku. Ponadto dla każdego typu można zdefiniować, czy użytkownik ma widzieć filtry specyficzne dla danego typu, można też określić jaki podzbiór danego typu ma być brany pod uwagę przez algorytm. Na Rys. 5 pokazujemy to dla typu Publikacje w algorytmie  summaryMEiNScore.