Zarządzanie plikami

Pliki można deponować w formularzu do wprowadzania danych badawczych (rys. 1), lub też w widoku danych badawczych będących w fazie edytowania (rys. 4).

 

image-20240529-110835.png
Rys. 1 Pole do wprowadezania plików na formularzu edycji metadanych

 

 

Wprowadzanie plików z formularza metadanych (Rys. 1)

Wprowadzanie plików z formularza metadanych otrzymanego po zainicjowaniu edycji metadanych jest opcjonalne (obowiązkowe w tej fazie jest jedynie wprowadzenie pliku readme). Funkcja ta może być w przypadku, gdy liczba plików do przekazania nie jest zbyt duża (kilka do kilkanaście, choć funkcja pozwala zaciągnąć do 100 plików). Zaleca się przygotować wcześniej pliki do zdeponowania na własnym desktopie w jednym katalogu. Jeżeli chcemy aby pliki zachowały określoną strukturę katalogów, można rozważyć zzipowanie całego katalogu głównego i przekazać tylko jeden skompresowany plik, którego zawartością jest cała struktura. Ten sposób deponowania jest możliwy w przypadku, gdy wszystkie pliki w zzipowanym zasobie mają mieć te same właściwości dostępności i licencji.

Jeżeli są względy przemawiające za tym aby wszystkie pliki były przechowywane w UBW oddzielnie, nie ma przeszkód aby aby te pliki zaimportować do bazy wiedzy. Proces przekazywania pliku/plików jest realizowany w następujących krokach:

  1. należy kliknąć na guziku Zarządzaj plikami, to daje ekran jak na rys. 2.

  2. W menadżerze plików wybieramy katalog, gdzie znajdują się pliki do przesłąnia na serwer UBW, a następnie wybieramy pliki do przesłania i naciskamy przycisk Otwórz w oknie menadżera plików.

  3. W oknie przekazywania plików pojawią się wybrane pliki (rys.3)

    image-20240529-112727.png
    Rys. 2 Przesłanie wybranych plików na serwer UBW
  4. Na ekranie tym można edytować właściwości poszczególnych plików prze zastosowanie ikony pisaka (przydatne, gdy każdy plik ma inne właściwości), lub też zbiorowo dla wszystkich plików ustawić te właściwości przez użycie funkcji Ustaw szczegóły wspólnie

    Przez domniemanie dostęp jest ustawiony na wartość Publiczny - wartość tę można zmienić na Chroniony. Wartośc Chroniony powinna być ustawiona jedynie wtedy, jeżeli dane badawcze są udostępniane po skontaktowaniu z autorami i wyjaśnieniu celu badań. Jest to zwykle przypadek udostępniania danych “na życzenie”. W każdym innym przypadku zaleca się ustawienie pola na wartości Publiczny . Dodatkowo można ustawić datę “karencji” - po tej dacie pliki będą udostępniane.

  5. Po ustawieniu wspólnych szczegółów dotyczących dostępności i licencji można zapisać ustalone szczegóły oraz pliki przyciskiem Zapisz

  6. Można kontynuować przekazywanie kolejnych plików powtarzając punkty 1-5

Uwaga: Po wyjściu z formularza edycji dalsze zarządzanie plikami (dodawanie, usuwanie, zmiany własciwości) możliwe jest z zakładki Pliki widoku danych badawczych.

Zarządzanie plikami z “publicznego” widoku danych badawczych

 

 

W zakładce Pliki widoku publicznego rekordu danych badawczych będącego na etapie W trakcie edycji użytkownik edytujący rekord ma do dyspozycji następujące funkcje:

  1. Funkcję zmiany pliku readme;

  2. Funkcję dodania kolejnych plików (metodą jak wprowadzanie plików z formularza metadanych)

  3. Funkcję usuwania plików

  4. Funkcję edytowania właściwości dostępności i licencji (jak opisano powyżej),

  5. Funkcję pobierania plików

Funkcje 3-5 ralizowane są na plikach wybranych za pomocą pól wyborów (pierwsza kolumna w tabeli plików)

Ponadto użytkownik ma na tym ekranie możliwości

  1. odfiltrowania plików za pomocą pola wyszukiwania położonego poniżej funkxji zarządzania plikami

  2. posortowania plików w tabeli według kolumn Plik, Wielkość.