Wyszukiwanie danych badawczych
Uwagi ogólne
Z uwagi na możliwość deponowania danych badawczych w UBW zaimplementowana jest wielowersyjność. Oznacza to, że autorzy deponując swoje dane mogą także tworzyć kolejne wersje. Wynika z tego specjalny sposób prezentowania wielowersyjności danych badawczych. Kolejne wersje danych badawczych są przechowywane w UBW jako oddzielne rekordy, jednak dla wygody użytkownika końcowego mogą one być widziane jako jeden zintegrowany rekord wirtualny złożony z podrekordów, z których każdy jest oddzielną wersją. Dlatego w module danych badawczych, w przypadku danych zdeponowanych można odwoływać się do rekordów wirtualnych (dalej nazywanych złożonymi), lub do rekordów oddzielnych wersji (dalej nazywanych prostymi. Dlatego też wyniki wyszukiwania można oglądać na poziomie:
oddzielnych wersji (rekordów prostych), wówczas każdy snipet na liście wynikowej reprezentuje rekord prosty ,
można też prezentować listę wyników jako wykaz rekordów złożonych, wówczas kazdy snipet reprezentuje rekord złożony. W tym przypadku, przy każdym tytule (snipecie) widac tylko numer najnowszej wersji
Formularze wyszukiwania
Na potrzeby wyszukiwania są dostępne dwa formularze - do wyszukiwania prostego i do wyszukiwania zaawansowanego.
W związku z tym, że rozróżniane są rekordy referencyjne danych badawczych oraz rekordy zdeponowanych danych badawczych formularze wyszukiwania wyróżniają obie te kategorie. W wersji bez faset filtry wyszukiwania na prostym ekranie wyszukiwania danych badawczych wyglądają jak na rysunku poniżej:
Jak widać, system pozwala przeszukiwać zbiór danych badawczych na poziomie rekordów złożonych, jak też na poziomie rekordów prostych (przełącznik Pokaż wszystkie wersje
).
Jeżeli przełącznik Pokaż wszystkie wersje
jest wyłączony wyszukiwanie działa wyłącznie na wersjach najnowszych. Zwykle nie ma to większego znaczenia, ponieważ wiele pól metadanych ma podobne treści. Jeżeli jednak może to mieć znaczenie, nleży przełącznik włączyć i zrealizować wyszukiwanie na zbiore wszystkich wersji.
Pola wyboru w panelu filtrów Zdeponowano w
pozwalają ograniczyć szukanie do danych referencyjnych, czy też do danych zdeponowanych w repozytorium. Poniżej pokazane są widoki wyszukiwania dla obu przypadków (a) wyszukiwania na poziomie rekordów złożonych i (b) wyszukiwania na poziomie rekordów prostych:
Widok wyszukiwania nie pokazuje rekordów referencyjnych niekompletnych, nie pokazuje też rekordów nieopublikowanych danych badawczych ani niedokończonych wersji.
Formularz wyszukiwania zaawansowanego jest pokazany na rysunku poniżej.
W formularzu można zawęzić wyszukiwanie, m.in. do:
przedziału czasowego
słów z opisu (metadane) oraz z pliku readme,
autora
Klasyfikacji
licencji
typu danych
języka danych badawczych
dyscypliny
projektów, które przyczyniły sie do powstania danych
Dodatkowo można zastosować filtry dosepne w dolnej częśći ekrani wyszukiwania: