Uzyskanie danych o wysokiej jakości - narzędzia

Spośród najważniejszych narzędzi kontroli jakości danych wyróżnić można:

  1. narzędzia importowania danych z zewnętrznych źródeł danych
    (por https://omega-psir.atlassian.net/wiki/spaces/OM/pages/16285810, https://omega-psir.atlassian.net/wiki/spaces/OM/pages/351010938, https://omega-psir.atlassian.net/wiki/spaces/OM/pages/350224541 , )

  2. mechanizmy związane z walidacją danych

  3. mechanizmy wspomagające deklarowanie dyscyplin

  4. Narzędzia kontroli jakości danych

    1. zestawy zapytań kontrolnych

    2. dedykowane raporty

Importowanie danych

Mechanizmy związane z importowaniem danych powinny być wdrożone jako podstawowe sposoby wprowadzania danych, szczególnie tych wartościowych z punktu widzenia walidacji. daje to gwarancję kompletności danych (DOI, URL, prawidłowe opisy bibliograficzne, dobrze podłączone obiekty autorów, wraz z afiliacją oraz wyborem wstępnym dyscypliny.

Walidacja danych

Narzędzia walidacji danych gwarantują, że poszczególne składowe wprowadzonych danych, takie jak np. podłączony do artykułu opis czasopisma, czy też dane dotyczące autorów są odpowiednie. Dodatkowym istotnym faktem jest, że słowniki bazy OMEGA-PSIR są okresowo integrowane ze słownikami PBN
( ), co powoduje, że przekazywane do PBN dane są właściwie identyfikowane w systemie PBN. Walidacja jest realizowana nie tylko na etapie “wyboru” komponentów opisu bibliograficznego, ale także w momencie zapisu rekordu bibliograficznego do bazy wiedzy.

Mechanizmy wspomagające deklarowanie dyscyplin przez autorów

Przewidziano następujące mechanizmy wspomagające deklarowanie dyscyplin :

  1. w momencie zapisywania publikacji jest możliwość wysłania monitu dlawspoma autora aby potwierdził dyscyplinę publikacji

  2. W podsumowaniu ewaluowanego dorobku autor ma możliwość ustalenia dyscypliny każdej publikacji
    ( )

 

Narzędzia kontroli jakości danych

Wśród narzędzi kontroli jakości danych najprostsze są mechanizmy zadawania złożonych zapytań wychwytujących braki w opisach bibliograficznych i/lub w danych mających specjalne znaczenie w procesie ewaluacji. podstawowy wykaz danych jest przedstawiony w sekcji .

Bardziej złożone narzędzia służące do kontroli jakości danych można tworzyć za pomocą tabel przestawnych. Piwoty są wstępnie zdefiniowane dla wszystkich typów danych w systemie bazy wiedzy. Dla każdego typu predefiniowane są atrybuty istotne z punktu widzenia jakości danych. Szczegółowy opis wykorzystywania tabel przestawnych jest przedstawiony w sekcji podręcznika administratora.