FAQ - zadawane przez naukowców
Chciałbym uzupełnić mój dorobek pracami, które realizowałem za granicą jako visiting profesor. czy to jest możliwe?
Odp: Tak. W przypadku gdy praca jest opublikowana w okresie aktualnej parametryzacji należy zgłosić redaktorowi, że w publikacji należy zaznaczyć, że praca nie powinna być uwzględniana do parametryzacji. Jeżeli praca nie powinna pojawiać się w dorobku Twojej jednostki, należy zwrócić się do redaktora aby zdefiniował Twoją afiliację jako zewnętrzną (należy podać redaktorowi tę afiliację).Poszukuję do projektu partnerów z dziedziny, w której nie mam rozeznania. Jak wykorzystać bazę wiedzy?
Odp: Odpowiednią funkcją jest Wyszukiwanie Ekspertów - dostępna z menu głównego:Wybierz opcję Naukowcy → wyszukiwanie ekspertów. Wpisz w pole zapytania słowa kluczowe definiujące poszukiwaną ekspertyzę i wybierz przycisk Szukaj. Więcej szczegółów nas stronie: Zakładka Eksperci
Poszukuję doktorantów do projektu o tematyce bioinformatyka.
Odp: W przypadku poszukiwania doktorantów opcja Wyszukiwanie Ekspertów gorzej się sprawdza, ponieważ dorobek doktorantów lokuje ich daleko za dorobkiem doświadczonych naukowców. Można natomiast wybrać funkcję Naukowcy → Profile i w pole zapytania wpisać słowa kluczowe definiujące poszukiwaną ekspertyzę. Jednocześnie w opcjach zaawansowanych w polu Status zaznacz checkbox doktorant. Więcej szczegółów na stronie: Zakładka ProfileChciałbym/chciałabym regularnie śledzić dorobek w dziedzinie sztucznych sieci neuronowych. Czy to jest możliwe?
Odp: Tak, jest to możliwe. Będąc zalogowanym należy wybrać Zasoby nauki -> Publikacje i w pole zapytania wpisać “sztuczne sieci neuronowe”, a następnie kliknąć “Szukaj”. Wyświetli się lista publikacji, w tytułach których występuje fraza “sztuczne sieci neuronowe”. W ostatnim kroku należy utworzyć alert wybierając ikonę alertu z menu nad listą wynikową (dzwonek). Po kliknięciu w ikonę alertu wyświetli się formularz, w którym należy nadać nazwę dla tworzonego alertu, określić częstotliwość (pozycje z listy rozwijalnej) np. codzienny alert, a następnie kliknąć “zapisz”, co spowoduje zapisanie alertu. Nowe alerty będą widoczne w prawym górnym rogu, obok ikony zalogowanego użytkownika. Więcej szczegółów na stronie: Definiowanie alertówCzy mogę być informowany o nowych konkursach?
Odp: Tak, o ile opcja Konkursy jest aktywna w Twojej instalacji. Aby dostawać powiadomienia o nowych konkursach należy ustawić alert na ekranie wyszukiwania konkursów, który będzie informował użytkownika o dodaniu nowego rekordu do bazy konkursów. Po zalogowaniu wybieramy z górnego menu Potencjał badawczy -> Konkursy, następnie, jeżeli interesują nas tylko konkretne konkursy, wówczas używamy dostępnym filtrów, jeżeli natomiast alert ma informować o wszystkich dostępnych konkursach od razu wybieramy ikonę następnie wpisujemy nazwę oraz częstotliwość i zapisujemy formularz alertu.Jakie są korzyści z umieszczania plików mojej publikacji w repozytorium bazy wiedzy?
Odp: Korzyści wynikające z umieszczania plików mojej publikacji w repozytorium bazy wiedzy to przede wszystkim większa liczba odwiedzin innych użytkowników na Twoim profilu, a co za tym idzie wzrost cytowalności Twoich publikacji. Dlatego szczególnie warto jest publikować w dobrych czasopismach Open Access. Ponadto chmura tagów lepiej oddaje obszar Twoich zainteresowań.Czy mogę zaktualizować swój dorobek publikacyjny
Odp: Tak, o ile taka funkcjonalność jest dopuszczona w Twojej instytucji. Szczegóły są opisane w podręczniku użytkownika w części: Dodawanie publikacjiJak mogę zdeponować plik mojej publikacji?
Odp: Zdeponować plik można na dwa sposoby. Pierwszy to przesłanie go do redaktora mającego prawa edycji i wprowadzania danych do systemu, który umieści plik z pełnym tekstem przy opisie publikacji oraz ustawi odpowiednie ograniczenie dostępu. Drugi sposób, to samodzielne zarządzanie plikami pełnych tekstów publikacji w profilu danego autora, możliwe po zalogowaniu. Jeżeli użytkownik posiada własne konto oraz uprawnienia selfedition oraz selfimport, powinien zalogować się do systemu, wybrać swój profil autora, a następnie kliknąć zakładkę “publikacje”. Wylistowane zostaną wszystkie publikacje, w których jednym z autorów jest zalogowany użytkownik. Przy wybranym opisie publikacji, przy którym chcemy zdeponować pełny tekst klikamy z prawej strony opisu ikonę + (Zarządzaj plikami dołączonymi do publikacji), następnie wybieramy plik “wybierz plik”, zlokalizowany lokalnie na komputerze, określamy prawa dostępu oraz datę od kiedy obowiązują ustawione ograniczenia dostępu, na koniec zapisujemy plik. Szczegóły są omówione w sekcji Deponowanie plików.Czy mogę zdeponować plik publikacji bez udostępniania?
Odp: Tak, przy dodawaniu pliku publikacji określane są prawa dostępu. Wybór 1 z 3 opcji: publiczne, chronione lub prywatne. Ustawienie “prywatne” jest wyborem najbardziej ograniczonym.W opisie mojej publikacji jest błąd w tytule, jak to poprawić?
Odp: Błąd w tytule w opisie publikacji należy zgłosić bezpośrednio do redaktora, który ma uprawnienia do edycji i wprowadzania danych do systemu. Z poziomu profilu autora możliwe jest również wysłanie formularza “zgłoś niepoprawne dane”. Należy wybrać zakładkę publikacje w profilu autora, odnaleźć na liście opis z błędnym tytułem i z prawej strony opisu wybrać ikonę linku do rekordu . U dołu strony prezentującej rekord publikacji z błędem w tytule należy kliknąć link i uzupełnić, a następnie wysłać formularz zgłoszenia.Zapisany i wyszarzony w formularzu URL kieruje do błędnego rekordu.
Indeks cytowań wg bazy Scopus jest inny niż indeks cytowań w moim profilu. Z czego to wynika i jak to poprawić?
Odp: System prezentuje cytowania wg Google Scholar, Scopus oraz WoS. Aby indeksy cytowań odpowiednio wg Scopus w systemie oraz bezpośrednio w Scopusie były takie same, muszą być spełnione dwa warunki:w profilu w systemie oraz w profilu Scopus powinny być te same publikacje
publikacje w profilu w systemie muszą być połączone ze Scopus
Aby sprawdzić czy wszystkie publikacje w profilu autora są połączone ze Scopus, klikamy
Status Scopus
→Aktualizuj ze Scopus
. Wyświetli się lista publikacji w naszej bazie oraz rozpoznanych publikacji w bazie Scopus. Na liście widać, które publikacje są połączone ze Scopus, a które nie. Niepołączone należy połączyć. Więcej szczegółów znajdziesz w sekcji Import i aktualizacja danych z bazy ScopusCzy mogę dodać nowy adres e-mailowy w moim profilu?
Odp: Tak, aby dodać nowy adres mailowy użytkownik musi być zalogowany. Następnie należy edytować profil klikając przycisk “edytuj”, a następnie przy informacji dotyczącej adresu mailowego kliknąć “dodaj dodatkowy adres mailowy”. Możliwe jest również kliknięcie w aktualny adres, usunięcie go i wpisanie nowego. Po wprowadzeniu zmian należy kliknąć przycisk “Zatwierdź”, aby zachować modyfikacje.Czy mogę zmienić opis w swoim profilu?
Odp: Tak, autor może samodzielnie zmienić wiele elementów w opisie swojego profilu, ale nie wszystkie. Nie można samodzielnie zmieniać nazwiska, afiliacji. Zmianie podlegają dane do kontaktów (adres, telefon, godziny dyżurów) oraz biogram. W celu edycji danych należy zalogować się. Właściciel profilu może decydować o częściowym wyłączeniu widoku niektórych danych.Czy w bazie może być rejestrowany także mój dorobek z okresu, gdy nie pracowałem/pracowałam w tej jednostce lub taki, który chcę, aby był afiliowany do oceny parametrycznej przy jednostce zewnętrznej
Odp: Tak, w repozytorium może być rejestrowany cały dorobek, a poszczególne publikacje mogą mieć oznaczoną afiliację inną niż aktualna. Uprawnienia do wykonania takiej zmiany ma redaktor bazy na podstawie oświadczenia złożonego przez autora.
Czy mogę zaimportować plik publikacji lub dane badawcze korzystając z DOI?
Odp: Nie, obecnie proces importu z wykorzystaniem DOI nie przewiduje możliwości importu plików i danych badawczych. Możliwy jest tylko import metadanych, czyli elementów opisu bibliograficznego.
Pytania oczekujące na opracowanie
Jak zrobić bibliografię mojego dorobku za dany okres?
Jak zapisać wynik wyszukiwania w systemie Mendeley?
Jak zapisać wynik wyszukiwania w innych systemach typu menadżer?