Jakość przekazywanych danych jest podstawowym warunkiem przesłania ich do bazy PBN. Próba przekazania do PBN danych, które nie są akceptowane kończy się odrzuceniem rekordu i komunikatem z PBN. Fakt niepowodzenia eksportu jest sygnalizowany czerwoną ikoną jak na rysunku poniżej. Rekordy, które przeszły walidację są oznaczone ikoną zieloną.
Przy ikonie wyświetlana jest data ostatniej próby przesłania (lub przesłania) do PBN. Ponadto po kliknięciu czerwonej ikony przy rekordzie, który nie przeszedł walidacji PBN można odczytać przyczynę odrzucenia rekordu:
Uwaga: ponieważ prace nad kontrolą jakości danych po stronie danych jeszcze trwają, ponadto nie wszystkie słowniki po obu stronach są kompletne, należy każdorazowo dokładnie zweryfikować faktyczną przyczynę komunikatu, analizując zarówno stan faktyczny danych po stronie PBN jak i po stronie bazy wiedzy.
W celu przeprowadzenia walidacji na większej grupie rekordów można wykorzystać funkcję walidacji zrealizowaną w bazie wiedzy. funkcję tę można wywołać w następujący sposób:
wybieramy publikacje do walidacji (zaleca się wybrać pełna listę publikacji dal danej dyscypliny
klikamy na 3ch kropkach i wybieramy opcję
Walidacja eksportu do PBN
(rys. poniżej).
W wyniku otrzymujemy trzy listy publikacji:
Lista publikacji pominiętych obejmuje te publikacje, które są zakwalifikowane przez bazę wiedzy jako te które nie spełniają podstawowych wymagań PBN, mianowicie takich, które (rysunek poniżej):
nie mają prawidłowych oświadczeń
nie mają afiliujących dla uczelni autorów
Obie te podlisty należy dokładnie zweryfikować i we wszystkich przypadkach, w których można uzupełnić oświadczenia czy też poprawić afiliację, dokonać odpowiednich poprawek. W przypadku, gdy brakuje oświadczeń, można przypuszczać, że wiąże się to z publikacjami, które wymagają akcji ze strony autorów (złożenie nowych lub skorygowanie istniejących oświadczeń).
Kolejna lista Publikacje do wysłania z pominiętymi oświadczeniami
wykazuje te publikacje, dla których tylko niektórzy autorzy nie złożyli oświadczeń, jednak część oświadczeń istnieje i dlatego jest możliwość wysłania tych publikacji z ograniczoną listą oświadczeń.
Trzecia lista zawiera te publikacje, które z formalnego punktu widzenia są gotowe do przesłania do PBN. Nie oznacza to jednak, że wśród tych publikacji nie znajdą się takie, które nie przejdą walidacji po stronie PBN.
W wersji API PBN na dzień 25.04.2021 nie ma możliwości zwalidowania danych bez próby przesłania danych do bazy PBN. Docelowo, gdy API PBN na to pozwoli taka opcja będzie dostępna w bazie wiedzy (na menu 3ch kropek).
Dla każdej z tych list jest możliwość pobrania ich do excela, co pozwala dokładniej opisac każdy przypadek w trakcie weryfikacji poszczególnych rekordów.
W przypadku gdy wdrażana jest optymalizacja oświadczeń i są autorzy, którzy rezygnują z niektórych swoich udziałów, może pojawić sie dodatkowo lista z wycofanymi oświadczeniami. pozycje z tej listy są wyodrębnione po to, aby nie weryfikować ponownie publikacji z celowo wycofanymi udziałami.
Poniższa wiadomość wskazywała, że należy uzupełniać wydarzenia konferencji o wskazanie website.
Aktualne testy pokazują, że PBN nie akceptuje publikacji, w których wydarzenie konferencji nie posiada informacji dotyczącej website.
Zalecamy zatem pracę w tym zakresie, bowiem pobieżna weryfikacja pokazuje, że niewiele w tym względzie w bazie nie zmieniło się
brak URL (w PBN pole website) dla 1508 wydarzeń, zapytanie dla wydarzeń od 2017 roku
not(@url) and @startDate
Można być może zmniejszyć liczbę koniecznie wymaganych uzupełnień tylko do materiałów konferencyjnych, które dają więcej punktów i faktycznie są punktowane jako materiały konferencyjne.
W opcji artykuły należałoby zadać pytanie (dla publikacji od 2017r):
score>0 and ((book/conference/id>0 and (scoreSource='conferenceList' or scoreSource='conferenceIndex') and not(book/conference/@url)) or (journalissue/conference/id>0 and (scoreSource='conferenceList' or scoreSource='conferenceIndex') and not(journalissue/conference/@url)))
Daje obecnie w wyniku 436 rekordów, gdy zwiękrszymy punktację, np. do score>20
score>20 and ((book/conference/id>0 and (scoreSource='conferenceList' or scoreSource='conferenceIndex') and not(book/conference/@url)) or (journalissue/conference/id>0 and (scoreSource='conferenceList' or scoreSource='conferenceIndex') and not(journalissue/conference/@url)))
otrzymujemy tylko 49 rekordów.
Tak więc dobrze punktowane wydarzenia konferencji można poprawić chyba nie tak wielkim nakładem pracy.
Oczywiście można zacząć od najwyżej punktowanych, np. za 200pkt