Skip to end of banner
Go to start of banner

Procesy związane z deponowaniem danych badawczych

Skip to end of metadata
Go to start of metadata

You are viewing an old version of this page. View the current version.

Compare with Current View Page History

« Previous Version 4 Next »

Poniższe procesy mogą być uruchamiane przez zalogowanych użytkowników UBW.

Faza wprowadzania i edycji rekordu 

Tworzenie/edycja rekordu – może być realizowane wyłącznie przez naukowca z własnej inicjatywy. Może się odbywać w kilku etapach w fazie wprowadzania metadanych, plików danych i edycji. Sekwencja zdarzen z tym związanych jest następująca: 

  1. Po rozpoczęciu procesu edytowania metadanych przez naukowca system automatycznie zawiadamia osobę odpowiedzialną za koordynowanie wsparcia (rola researchdatacoordinator);

  2. Koordynator przypisuje do rozpoczętego rekordu stewarda przypisanego do jednostki naukowca (wprowadza go do metadanych);

  3. W przypadku braku aktywności Naukowca po upływie 10 dni roboczych system automatycznie powiadamia stewarda i kieruje zapytania/ponaglenia do Naukowca. Po kolejnych 10 dniach roboczych bezczynności system powiadamia Menadżera Repozytorium Danych Badawczych. Następuje ustalenie z Naukowcem przyczyn wstrzymania prac i jest podjęta decyzja o pozostawieniu rozpoczętego rekordu lub jego usunięciu.

Zgłoszenie nowego edytora – autor może wskazać innego użytkownika UBW i nadać mu prawa do edycji danego rekordu danych badawczych. Przyznanie praw edycji innemu użytkownikowi jest możliwe jedynie w przypadku, gdy nowy edytor jest wymieniony na liście autorów jako współautor deponowanych danych. Krok ten powoduje, że jedynie nowy edytor ma dostęp do funkcji edytowania rekordu, a dotychczasowy edytor traci dostęp do edycji. 

Edycja plików danych badawczych i zarządzanie plikami - pliki mozna wprowadzać z formularza wprowadzania metadanych, można też je wprowadzać i nimi zarządzać w kolejnej fazie, tj po zapamiętaniu metadanych. W obu przypadkach może zbiorowo załadować wiele plików i zbiorowo zdefiniować ich właśności (dostępność) i licencje. W przypadku drugim wygodniejsy jest widok i możliwość definiowania własności, dlatego ten drugi przypadek jest zalecany, gdy plików jest bardzo dużo.

Zgłoszenie zapytania / prośba do stearda o pomoc – naukowiec w dowolnym momencie może wysłać e-mail z zapytaniem do stewarda. 

Zamknięcie fazy edycji i zgłoszenie prośby o weryfikację – naukowiec może zgłosić zamknięcie fazy edycji rekordu i wysyła e-mail do stewarda i/lub redaktora z prośba o weryfikację i zatwierdzenie. 

Weryfikacja rekordu – steward weryfikuje rekord. W efekcie: 

Stwierdza poprawność rekordu, nadaje DOI (opcjonalnie) – rekord ma nadany status trwałości 

W przypadku błędów wysyła listę postulatów do naukowca do uzupełnienia danych – rekord nie ma statusu trwałości i może być edytowany lub usunięty    

Nadanie DOI zamyka fazę wprowadzania i edytowania rekordu danych badawczych.   

  • No labels