Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.

Wersjonowanie danych ma zasadnicze znaczenie w procesie udoskonalania danych badawczych. Pozwala zachowywać starsze wersje i wprowadzać nowsze, to zaś daje możliwość śledzenia zmian i wykorzystanie tego zarówno w procesie rozwoju danych badawczych jak też w procesie badawczym. Nowe tworzone wersje mogą brać pod uwagę specyficzne potrzeby innych grup użytkowników (np. wykorzystujących zmodyfikowane dane do innych celów, niż wersje pierwotne).

W module danych badawczych jest możliwość tworzenia nowych wersji zgodnie z istniejącymi standardami dla wielowesyjnych repozytoriów danych badawczych, w tym z zaleceniami DataCites (w kontekście nadawania DOI). Nową wersję może utworzyć jedynie autor istniejących opublikowanych danych, przy czym jest ograniczenie, że można edytować tylko jedną wersję dla określonych danych badawczych. Dopiero po zakończeniu i opublikowaniu jednej wersji można rozpocząć prace nad kolejną wersją.

Podstawowym założeniem jest, że nowa wersja jest tworzona przez

  1. skopiowanie ostatniej (najnowszej) wersji danych badawczych

  2. zmodyfikowanie metadanych oraz plików na bazie istniejącej kopii

Merytoryczne przesłąnki do tworzenia nowej wersji w UBW należą do autora (autorów) danych badawczych. Metodologiczne rekomendacje można znaleźć w dokumencie CODATA:

https://datascience.codata.org/articles/10.5334/dsj-2021-012

Poniżej przedstawiamy jedynie techniczne rozwiązania dotyczące tworzenia wersji. Wersję można tworzyć tylko wtedy, gdy 

  1. Rekord wersjonowany jest opublikowany (zamknięty), a ponadto 

  2. Nie towarzyszy mu żadna inna wersja, która nie jest opublikowana 

Funkcja utworzenia nowej wersji pojawia się na widoku publicznym danych badawczych. Osoba, która zamierza utworzyć nową wersję istniejących danych badawczych musi być autorem / współautorem tych danych. jeżeli ten warunek jest spełniony to osoba musi:

  1. zalogować się

  2. otworzyć swój profil

  3. przejśc do zakładki Dane Badawcze

  4. odszukać snippet danych badawczych, dla których ma zamiar utworzyć nową wersję

  5. otworzyć widok publiczny

  6. zastosować funkcję Utwórz nową wersję

Po zastosowaniu funkcji Utwórz nową wersję owstaje rekord tej wersji w trybie edycji. Autor może procedować ten rekord tak, jak proceduje się deponowanie pierwszej wersji nowego rekordu, przechodząc przez wszystkie fazy deponowania danych badawczych - od edycji przez zgłoszenie do weryfikacji, do opubikowania wersji.

Page Tree
rootProcesy związane z deponowaniem danych badawczych
startDepth1