Skip to end of banner
Go to start of banner

Wymagania i rekomendacje organizacyjne

Skip to end of metadata
Go to start of metadata

You are viewing an old version of this page. View the current version.

Compare with Current View Page History

« Previous Version 3 Next »

Deponowanie danych badawczych

Jednym z ważniejszych wymagań organizacyjnych jest zrealizowanie założenia, że dane badawcze są wprowadzane samodzielnie przez naukowców pragnących zdeponować swoje dane. Ponieważ proces wprowadzania danych nie jest prosty i wymaga określonej wiedzy, zakłąda się, że uczelnia wdrażająca moduł organizuje specjalną służbę wspierającą wprowadzanie danych przez naukowców. W systemie przewidziano następujące role: 

  1. rolę menedżera repozytorium 

  2. rolę data-stewardów – są to osoby wspierające naukowców w procesie wprowadzania danych.

W repozytorium można zdeponować dane: 

  1. z projektów krajowych i międzynarodowych pozyskanych przez Uczelnię – zachodzi konieczność powiązania danych z odpowiednim projektem i publikacją (jeżeli powstała) 

  2. z projektów krajowych i międzynarodowych niepozyskanych przez PW, ale pracownik jest np. wykonawcą grantu – stworzono możliwość dodania informacji o źródle finansowania w odpowiednim polu;

  3. powstałe z grantów wewnętrznych (tj. uczelnianych, np. IDUB; środki wydziałowe itd.). stworzono możliwość dodania tej informacji w odpowiednim polu o źródle finansowania

Rolą Uczelnianej BW jest gromadzenie możliwie kompletnej informacji o dorobku naukowców Uczelni, dlatego zakłada się, że oprócz deponowanych danych w repozytorium gromadzone są także metadane o danych badawczych zdeponowanych poza UBW (rekordy referencyjne).

Dla danych badawczych zdeponowanych w UBW, Uczelnia jest wydawcą. 

Stałe identyfikatory

Istotnym wymaganiem jest możliwość identyfikowania danych badawczych. Najważniejszym identyfikatorem globalnym jest DOI (Digital Object Identifier). Warunek Findability w warunkach FAIR narzuca konieczność wdrożenia możliwości nadawania DOI. Możliwość nadawania DOI wymaga „wykupienia” określonej usługi. Zaimplementowano w tym względzie interoperatywność z organizacją DataCite. Przyjmuje się, że Uczelnia wdroży określone procedury związane z zakupami numerów DOI oraz nadawaniem identyfikatorów danym badawczym.

Dokumenty związane z działaniem Repozytorium danych badawczych

Należy opracować regulamin wyjaśniający naukowcom Uczelni dokładnie cele repozytorium i sposoby deponowania, a także zgłaszanie potrzeb w zakresie konsultacji pomocy.

Podsumowując, rekomenduje się następujące działania zespołu wdrażającego

Opracowanie regulaminu związanego z deponowania danych badawczych

Szkolenie dla redaktorów

Opracowanie dokumentów polityki OA Repozytorium

Opracowanie deklaracji dostępności (w tym WCAG)

Repository Preservation

Rejestracja w RE3data

Opracowanie wzoru do DMP (w jaki sposób spełniamy warunki FAIR)

Porządki w dotychczasowych danych

Rolą Uczelnianej BW jest gromadzenie możliwie kompletnej informacji o dorobku naukowców Uczelni, dlatego zakłada się, że oprócz deponowanych danych w repozytorium, w UBW gromadzone będą także metadane o danych badawczych zdeponowanych poza UBW.

  • No labels