Informacje ogólne
Importowanie wskaźników z plików CSV z poziomy modułu Importu jest dostępne od wersji 3.12.
Funkcjonalność umożliwia wgranie dowolnego, wcześniej zdefiniowanego wskaźnika.
Warunki początkowe
Aby zakładka CSV była widoczna w module Importu, należy aktywować przełącznik https://omega-psir.atlassian.net/wiki/x/CgBJaAE
Aby załadować wybrany wskaźnik, wcześniej należy się upewnić, że taki wskaźnik jest dodany w lokalnej bazie - dla przykładu w danych słownikowych typu “Impact Factor” musi się znajdować rekord Kwartyl JIF (
JIFQuartile
w ramach typuimpactFactor
)
Import danych
W momencie gdy wszystkie wcześniejsze warunki zostaną spełnione, można zacząć importować wskaźniki.
W module Importu należy przejść do zakładki CSV:
Po kliknięciu Prześlij plik CSV otworzy się okno wyboru pliku z dysku. Należy tutaj wskazać plik, na podstawie którego będzie wykonywany import.
W opcjach importu warto również zaznaczyć opcję Aktualizuj wskaźniki.
Gdy plik zostanie już wybrany, zostaje wyświetlony komunikat o statusie, ilości przetworzonych oraz zaimportowanych rekordów. Aby zaimportować dane z pliku wystarczy nacisnąć przycisk Kontynuuj.
Po zakończeniu operacji wyświetlona zostaje liczba rekordów, w której zaszły zmiany. Oprócz tego, użytkownik ma możliwość pobrania raportu w formacie .csv
, w którym opisane są wszystkie rekordy.
Aktualna funkcjonalność nie oferuje szczegółowego raportu wraz z informacją, które wskaźniki zostały pominięte oraz z jakiego powodu. Szczegółowy raport zostanie dodany w następnych wersjach systemu.
Standard pliku
Za pomocą jednego pliku można dodać wiele dowolnych wskaźników do jednego rekordu czasopisma na podstawie nazwy systemowej.
Założenia
Plik, który umieszczony zostaje w imporcie, musi spełniać podstawowe założenia:
Rozszerzenie pliku: CSV
Znak oddzielający wartości: “;“ (średnik)
Pierwszy wiersz pliku jest traktowany jako informacyjny i jest pomijany przy odczycie, może się w nim znaleźć cokolwiek (może być również pozostawiony pusty).
Drugi wiersz wskazuje układ kolumn, w których zapisane są dane do importu. Powinien zawierać następujące kolumny, jednak kolejność, w jakiej podane są informacje, nie ma znaczenia:
ISSN (Numer ISSN edytowanego czasopisma) LUB eISSN (Numer eISSN edytowanego czasopisma)
systemName (nazwa systemowa wskaźnika)
year (rok wskaźnika)
value (wartość wskaźnika)
Opcjonalnie można podać również inne pola, takie jak:
title (Tytuł)
scopusID
mniswID
wosID
svalue (Wartość znakowa wskaźnika)
Wiąże się z tym jednak ryzyko, że w przypadku błędu w tytule lub innym polu identyfikującym rekord, nie zostanie zaimportowany.
Każdy następny wiersz w pliku musi zawierać informacje podane w takiej kolejności, w jakiej są podane ww. pola.
Rekord w systemie jest identyfikowany przy użyciu jednego z następujących pól: ISSN, eISSN, title (tytuł), ScopusID, mniswID lub wosID. Spośród tych pól, najbezpieczniejszym i najdokładniejszym sposobem identyfikacji jest użycie numeru ISSN lub eISSN, ponieważ są to unikalne identyfikatory przypisane konkretnym czasopismom.
Jeśli podamy więcej niż jedno pole identyfikujące rekord, istnieje ryzyko błędu. Na przykład, gdy w jednym z podanych pól popełniony zostanie błąd (np. literówka w tytule), system nie zaktualizuje wskazanych danych dla danego rekordu.
Proces aktualizacji przebiega w następujący sposób: na podstawie pola identyfikującego system wyszukuje odpowiednie czasopismo. Następnie, korzystając z nazwy systemowej wskaźnika (np. IF – Impact Factor), tworzony jest nowy wskaźnik dla danego roku, w którym zapisywana jest podana wartość.
Przykłady
Przykładowy plik CSV do importu powinien wyglądać mniej więcej tak:
title;issn;eissn;scopusId;mniswId;wosId;systemName;year;value;svalue ;0904-213X;;;;;ScopusSNIP;2007;1;5 ;0904-213X;;;;;ScopusSNIP;2008;1;5
Wytłumaczenie: Dla czasopisma o numerze ISSN 0904-213X
zostanie dodany wskaźnik o nazwie systemowej ScopusSNIP
dla roku 2007
i 2008
odpowiednio o wartości 1
i wartości znakowej wskaźnika 5
.
W momencie, gdy chcemy dodać różne wskaźniki w jednym pliku, w kolejnych wierszach wystarczy wpisać odpowiednie nazwy systemowe wskaźników:
title;issn;eissn;scopusId;mniswId;wosId;systemName;year;value;svalue ;1645-0633;;;;;ScopusSNIP;2024;15; ;1645-0633;;;;;ScopusPercentile;2024;10;
Wytłumaczenie: Dla czasopisma o numerze ISSN 1645-0633
zostanie dodany wskaźnik o nazwie systemowej ScopusSNIP
dla roku 2024
o wartości 15
oraz dla tego samego czasopisma wskaźnik o nazwie systemowej ScopusPercentile
za rok 2024
z wartością 10
.
Tak jak zostało to wspominane wyżej, polami wymaganymi są jedynie eISSN
, ISSN
, systemName
, year
i value
. W momencie gdy nie chcemy uzupełniać innych, nieobowiązkowych kolumn, wystarczy ją pominąć (przykład u góry).