Skip to end of banner
Go to start of banner

Wyszukiwanie publikacji pracownika

Skip to end of metadata
Go to start of metadata

You are viewing an old version of this page. View the current version.

Compare with Current View Page History

« Previous Version 2 Current »

Wyszukiwanie publikacji pracownika można wykonywać w trybie wyszukiwania uproszczonego lub zaawansowanego. Zasadnicza różnica polega na tym, że

  • przy wyszukiwaniu uproszczonym dane autora (nazwisko, imię) są poszukiwane bezpośrednio w opisach publikacji (bez uwzględnienia powiązania z opisem autora) i oprócz pola autor są również przeszukiwane pozostałe elementy opisu publikacji. Oznacza to, że do wyniku wyszukiwania mogą trafić również te publikacje, gdzie dana osoba została wymieniona np. w streszczeniu, w słowach kluczowych, w opisie publikacji powiązanych (np. książki, w której ukazała się dana publikacja jako rozdział ),w treści dołączonych dokumentów źródłowych (np. cytowania) itp.

  • przy wyszukiwaniu zaawansowanym z wykorzystaniem pola wyszukiwawczego ‘autor’, dane autora (nazwisko, imię) są poszukiwane z uwzględnieniem powiązania z opisem autora i do wyniku trafiają tylko te publikacje, w których ustalono powiązanie z danym autorem. Możliwe też jest elastyczne zastosowanie operatorów logicznych w celu wskazania powiązań z innymi autorami lub wskazania dodatkowych uwarunkowań. Dla wygody, przy wpisywaniu nazwiska autora pojawia się okienko podpowiedzi, z którego można wybrać właściwego autora.

Przy wyszukiwaniu uproszczonym, należy oprócz ewentualnych kryteriów ogólnych (np. rok, instytut) wpisać w polu wyszukiwawczym dowolny tekst. W miarę wpisywania tekstu system podpowiada słowa kluczowe lub nazwiska. Jeżeli wprowadzany tekst stanowi początek nazwiska lub imienia system automatycznie podpowiada autorów. W momencie pokazania się listy autorów można wybrać autora z listy (wyszukiwanie semantyczne), można też usunąć listę wprowadzając ESC i zostawić w polu tekst (wyszukiwanie tekstowe). W przypadku wyszukiwania semantycznego (rysunek poniżej) system wyszuka prace autorstwa wskazanego autora. W przypadku wyszukiwania tekstowego system wyszuka publikacje, w których dany tekst pojawia się w dowolnym miejscu. Poniżej zamieszczono kilka przykładów wyszukiwania publikacji Henryka Rybińskiego.

W pierwszym przykładzie zapytano o wszystkie publikacje wpisując w polu wyszukiwawczym nazwisko, a następnie wybrano z podpowiedzi właściwego autora (wyszukiwanie semantyczne, rysunek poniżej).

W wyniku otrzymano 106 publikacji.

Jeżeli jednak nie wybierzemy autora z listy tylko stosując ESC zostawimy w polu zapytania tekst

rybinski

uzyskamy publikacje gdzie tekst rybinski pojawia się w dowolnym polu. Ten sam wynik osiąga się wpisując nazwisko z małej litery lub bez polskich znaków diakrytycznych, np. ‘rybinski’.

Wskazane jest stosowanie zapytanie semantycznego, tj. wybranie podpowiedzianej formy nazwiska, w przeciwnym razie w wyniku wyszukiwania mogą znaleźć się publikacje odnalezione za pomocą zapytania ‘Rybiński’, które nie są autorstwa Rybińskiego, a np. jedynie zawierające w dokumencie źródłowym cytowanie jego publikacji.

Jak widać z tego przykładu wyszukiwanie publikacji w trybie uproszczonym jest niezbyt precyzyjne i dlatego bardziej wskazane jest wykorzystanie trybu zaawansowanego. Pytanie o publikacje Prof. Rybińskiego w trybie wyszukiwania zaawansowanego wygląda jak na poniższym rysunku.

Gdyby chodziło o wykaz publikacji pracownika w zadanym okresie należy dodać w zapytaniu zakres lat, jak to pokazano na poniższym rysunku:

W wyniku tego wyszukiwania otrzymujemy 5 publikacji Prof. Rybińskiego z roku 2015 i jest wśród nich książka redagowana, artykuł, materiał konferencyjny, raport naukowo-badawczy i wygłoszony referat.

Przedstawiony proces wyszukiwania publikacji pracownika może być wykorzystany np. do wygenerowania zestawienia dorobku pracownika. Najwygodniejszym sposobem uzyskania takiego zestawienia jest wygenerowanie danych w formacie typu ‘Raport’, co wykonuje się jak na kolejnym rysunku.

Zaznaczono wszystkie publikacje pracownika, wybrano format ‘Raport’ i po użyciu odnośnika Pobierz 106 w formacie: otwiera się nowe okno przeglądarki zawierające wykaz publikacji . Wykaz ten można przenieść do programu edytora (np. Word) i wykorzystać do przygotowania odpowiedniego materiału.

Można wybrać dodatkowe opcje sposobu wyświetlania wykazu publikacji:

  • pokazuj wszystkich autorów

  • wyróżnij autorów z jednostki

  • imiona w postaci inicjałów

Prawidłowe wyróżnianie autorów z jednostki wymaga, aby przed wykonaniem wyszukiwania została wskazana jednostka bieżąca w drzewku afiliacji (z menu kontekstowego po użyciu prawego przycisku myszki na nazwie jednostki)

Aby uzyskać informacje dotyczące punktacji przyznanej poszczególnym publikacjom można wygenerować plik w formacie ‘Ankieta’, który jest plikiem otwieranym przez program Excel i między innymi zawiera dane dotyczące nadanej punktacji. Generowany plik można bezpośrednio otworzyć lub zapisać na dysku. Plik ten zawiera w poszczególnych kolumnach najważniejsze pola opisu publikacji, a w ostatnich kolumnach dane dotyczące punktacji (liczba punktów, sposób punktowania, data punktowania, algorytm punktowania).

Użytkownicy posługujący się formatem Bibtex mogą wygenerować plik wykazu publikacji tym formacie, aby użyć go dalszego przetwarzania w dedykowanym oprogramowaniu.

Przykładowo, opis 4 publikacji Prof. Rybińskiego z roku 2010 w formacie Bibtex wygląda następująco:

@book{KryszkiewiczPattern2015,

editor={Kryszkiewicz, Marzena and Bandyopadhy, Sanghamitra and Rybiński, Henryk and Sankar, K.Pal},

title={Pattern Recognition and Machine Intelligence. Proceedings},

publisher={Springer International Publishing},

year={2015},

series={Lecture Notes In Computer Science},

volume={9124},

doi={10.1007/978-3-319-19941-2},

language={en},

}


@article{Krajewski A2015,

author={Krajewski , Robert and Kozłowski, Marek and Rybiński, Henryk},

title={A novel method for dictionary translation},

year={2015},

journal={Journal of Intelligent Information Systems},

pages={1-24},

doi={10.1007/s10844-015-0382-3},

language={en},

}


@inproceedings{PodsiadloApplication2015,

author={Podsiadło, Mariusz and Rybiński, Henryk},

title={Application of Fuzzy Rough Sets to Financial Time Series Forecasting},

publisher={Springer International Publishing},

year={2015},

series={Lecture Notes In Computer Science},

volume={9124},

pages={397-406},

doi={10.1007/978-3-319-19941-2_38},

booktitle={Pattern Recognition and Machine Intelligence. Proceedings},

editor={Kryszkiewicz, Marzena and Bandyopadhy, Sanghamitra and Rybiński, Henryk and Sankar, K.Pal},

language={en},

}


@techreport{KozlowskiClustering2015,

author={Kozłowski, Marek and Rybiński, Henryk},

title={Clustering seminar's textual answers using diverse text mining methods},

year={2015},

number={1/2015},

doi={},

language={en},

type={research report},

}


@techreport{RybinskiOmega-PSIR2015,

author={Rybiński, Henryk and Koperwas, Jakub Janusz and Skonieczny, Łukasz},

title={Omega-PSIR – A Solution For Implementing University Research Knowledge Base},

year={2015},

doi={},

language={en},

type={paper presented},

}

  • No labels