Wyszukiwanie publikacji pracownika
Wyszukiwanie publikacji pracownika można wykonywać w trybie wyszukiwania uproszczonego lub zaawansowanego. Zasadnicza różnica polega na tym, że
przy wyszukiwaniu uproszczonym dane autora (nazwisko, imię) są poszukiwane bezpośrednio w opisach publikacji (bez uwzględnienia powiązania z opisem autora) i oprócz pola autor są również przeszukiwane pozostałe elementy opisu publikacji. Oznacza to, że do wyniku wyszukiwania mogą trafić również te publikacje, gdzie dana osoba została wymieniona np. w streszczeniu, w słowach kluczowych, w opisie publikacji powiązanych (np. książki, w której ukazała się dana publikacja jako rozdział ),w treści dołączonych dokumentów źródłowych (np. cytowania) itp.
przy wyszukiwaniu zaawansowanym z wykorzystaniem pola wyszukiwawczego ‘autor’, dane autora (nazwisko, imię) są poszukiwane z uwzględnieniem powiązania z opisem autora i do wyniku trafiają tylko te publikacje, w których ustalono powiązanie z danym autorem. Możliwe też jest elastyczne zastosowanie operatorów logicznych w celu wskazania powiązań z innymi autorami lub wskazania dodatkowych uwarunkowań. Dla wygody, przy wpisywaniu nazwiska autora pojawia się okienko podpowiedzi, z którego można wybrać właściwego autora.
Przy wyszukiwaniu uproszczonym, należy oprócz ewentualnych kryteriów ogólnych (np. rok, instytut) wpisać w polu wyszukiwawczym dowolny tekst. W miarę wpisywania tekstu system podpowiada słowa kluczowe lub nazwiska. Jeżeli wprowadzany tekst stanowi początek nazwiska lub imienia system automatycznie podpowiada autorów. W momencie pokazania się listy autorów można wybrać autora z listy (wyszukiwanie semantyczne), można też usunąć listę wprowadzając ESC i zostawić w polu tekst (wyszukiwanie tekstowe). W przypadku wyszukiwania semantycznego (rysunek poniżej) system wyszuka prace autorstwa wskazanego autora. W przypadku wyszukiwania tekstowego system wyszuka publikacje, w których dany tekst pojawia się w dowolnym miejscu. Poniżej zamieszczono kilka przykładów wyszukiwania publikacji Henryka Rybińskiego.
W pierwszym przykładzie zapytano o wszystkie publikacje wpisując w polu wyszukiwawczym nazwisko, a następnie wybrano z podpowiedzi właściwego autora (wyszukiwanie semantyczne, rysunek poniżej).
W wyniku otrzymano 106 publikacji.
Jeżeli jednak nie wybierzemy autora z listy tylko stosując ESC zostawimy w polu zapytania tekst
rybinski
uzyskamy publikacje gdzie tekst rybinski pojawia się w dowolnym polu. Ten sam wynik osiąga się wpisując nazwisko z małej litery lub bez polskich znaków diakrytycznych, np. ‘rybinski’.
Wskazane jest stosowanie zapytanie semantycznego, tj. wybranie podpowiedzianej formy nazwiska, w przeciwnym razie w wyniku wyszukiwania mogą znaleźć się publikacje odnalezione za pomocą zapytania ‘Rybiński’, które nie są autorstwa Rybińskiego, a np. jedynie zawierające w dokumencie źródłowym cytowanie jego publikacji.
Jak widać z tego przykładu wyszukiwanie publikacji w trybie uproszczonym jest niezbyt precyzyjne i dlatego bardziej wskazane jest wykorzystanie trybu zaawansowanego. Pytanie o publikacje Prof. Rybińskiego w trybie wyszukiwania zaawansowanego wygląda jak na poniższym rysunku.
Gdyby chodziło o wykaz publikacji pracownika w zadanym okresie należy dodać w zapytaniu zakres lat, jak to pokazano na poniższym rysunku:
W wyniku tego wyszukiwania otrzymujemy 5 publikacji Prof. Rybińskiego z roku 2015 i jest wśród nich książka redagowana, artykuł, materiał konferencyjny, raport naukowo-badawczy i wygłoszony referat.
Przedstawiony proces wyszukiwania publikacji pracownika może być wykorzystany np. do wygenerowania zestawienia dorobku pracownika. Najwygodniejszym sposobem uzyskania takiego zestawienia jest wygenerowanie danych w formacie typu ‘Raport’, co wykonuje się jak na kolejnym rysunku.
Zaznaczono wszystkie publikacje pracownika, wybrano format ‘Raport’ i po użyciu odnośnika Pobierz 106 w formacie: otwiera się nowe okno przeglądarki zawierające wykaz publikacji . Wykaz ten można przenieść do programu edytora (np. Word) i wykorzystać do przygotowania odpowiedniego materiału.
Można wybrać dodatkowe opcje sposobu wyświetlania wykazu publikacji:
pokazuj wszystkich autorów
wyróżnij autorów z jednostki
imiona w postaci inicjałów
Prawidłowe wyróżnianie autorów z jednostki wymaga, aby przed wykonaniem wyszukiwania została wskazana jednostka bieżąca w drzewku afiliacji (z menu kontekstowego po użyciu prawego przycisku myszki na nazwie jednostki).
Aby uzyskać informacje dotyczące punktacji przyznanej poszczególnym publikacjom można wygenerować plik w formacie ‘Ankieta’, który jest plikiem otwieranym przez program Excel i między innymi zawiera dane dotyczące nadanej punktacji. Generowany plik można bezpośrednio otworzyć lub zapisać na dysku. Plik ten zawiera w poszczególnych kolumnach najważniejsze pola opisu publikacji, a w ostatnich kolumnach dane dotyczące punktacji (liczba punktów, sposób punktowania, data punktowania, algorytm punktowania).
Użytkownicy posługujący się formatem Bibtex mogą wygenerować plik wykazu publikacji tym formacie, aby użyć go dalszego przetwarzania w dedykowanym oprogramowaniu.
Przykładowo, opis 4 publikacji Prof. Rybińskiego z roku 2010 w formacie Bibtex wygląda następująco:
@book{KryszkiewiczPattern2015,
editor={Kryszkiewicz, Marzena and Bandyopadhy, Sanghamitra and Rybiński, Henryk and Sankar, K.Pal},
title={Pattern Recognition and Machine Intelligence. Proceedings},
publisher={Springer International Publishing},
year={2015},
series={Lecture Notes In Computer Science},
volume={9124},
doi={10.1007/978-3-319-19941-2},
language={en},
}
@article{Krajewski A2015,
author={Krajewski , Robert and Kozłowski, Marek and Rybiński, Henryk},
title={A novel method for dictionary translation},
year={2015},
journal={Journal of Intelligent Information Systems},
pages={1-24},
doi={10.1007/s10844-015-0382-3},
language={en},
}
@inproceedings{PodsiadloApplication2015,
author={Podsiadło, Mariusz and Rybiński, Henryk},
title={Application of Fuzzy Rough Sets to Financial Time Series Forecasting},
publisher={Springer International Publishing},
year={2015},
series={Lecture Notes In Computer Science},
volume={9124},
pages={397-406},
doi={10.1007/978-3-319-19941-2_38},
booktitle={Pattern Recognition and Machine Intelligence. Proceedings},
editor={Kryszkiewicz, Marzena and Bandyopadhy, Sanghamitra and Rybiński, Henryk and Sankar, K.Pal},
language={en},
}
@techreport{KozlowskiClustering2015,
author={Kozłowski, Marek and Rybiński, Henryk},
title={Clustering seminar's textual answers using diverse text mining methods},
year={2015},
number={1/2015},
doi={},
language={en},
type={research report},
}
@techreport{RybinskiOmega-PSIR2015,
author={Rybiński, Henryk and Koperwas, Jakub Janusz and Skonieczny, Łukasz},
title={Omega-PSIR – A Solution For Implementing University Research Knowledge Base},
year={2015},
doi={},
language={en},
type={paper presented},
}