Skip to end of banner
Go to start of banner

Patenty

Skip to end of metadata
Go to start of metadata

You are viewing an old version of this page. View the current version.

Compare with Current View Page History

Version 1 Next »

W zakładce Patenty należy wprowadzać opisy następujących obiektów, m.in.:

  • wynalazki

  • wzory użytkowe

  • wzory przemysłowe

  • topografie układów scalonych

  • znaki towarowe

  • oznaczenie geograficzne

Przed rozpoczęciem wprowadzania danych należy sprawdzić, czy dany rekord nie jest już w bazie zarejestrowany. Więcej w rozdziałach Wyszukiwanie przez formularz i Wprowadzanie danych

Formularz umożliwia dokumentowanie procesu ubiegania się o ochronę patentową, od zgłoszenia do przyznania lub odrzucenia patentu/prawa ochronnego.

Ogólne zasady opisu zostały omówione w rozdziale Wprowadzanie danych

Podstawowe pola w zakładkach zostały opisane w rozdziale Pola w formularzach

Elementy opisu bibliograficznego zostały umieszczone w zakładach:

Pola wypełniane z indeksów to:

  • Twórca/ autor

  • Kraj wdrożenia

  • Jednostka zgłaszająca (właściciela) patentu

  • Jednostka zgłaszająca (właściciela) patentu spoza PW

  • Pełnomocnik do patentu

  • Dyscyplina naukowa

  • Klasyfikacja MKP

Zakładka Dane podstawowe

Zebrano tu pola charakteryzujące na poziomie ogólnym wynalazki i inne kategorie przedmiotów chronionych.

Obowiązkowe do wypełnienia są m.in. pola Status patentu/prawa i Przedmiot ochrony własności. Po najechaniu kursorem na te pola pojawiają się podpowiedzi, jak powinno się je wypełniać.

Pole Status patentu/prawa

Pole Przedmiot ochrony własności

Po najechaniu kursorem na pole Przedmiot ochrony własności, pojawia się informacja o zasadach oceny punktowej dla poszczególnych przedmiotów chronionych.

Alternatywnie obowiązkowe są pola Nazwa wynalazku / wzoru / utworu w języku polskim i Nazwa wynalazku / wzoru / utworu w języku angielskim.

Zakładka Zgłoszenie

Wypełniamy ją warunkowo – tylko wtedy, kiedy mamy potwierdzone zgłoszenie patentowe.

Wypełnienie formularza Kraj zgłoszenia (lub organizacja międzynarodowa) jest szczególnie istotne, ponieważ na tej podstawie będzie nadana odpowiednia wartość punktowa zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem ewaluacyjnym. Można podać jeden kraj zgłoszenia lub kilka. Można także wprowadzić z listy nazwę organizacji lub odpowiedniego urzędu patentowego (Światowa Organizacja Własności Intelektualnej, Europejski Urząd Patentowy, Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju).

Jeżeli wypełnione zostanie pole Numer zgłoszenia (w pierwszym kraju zgłoszenia powyżej) to należy wypełnić dane w polu Data zgłoszenia (w pierwszym kraju zgłoszenia powyżej).

Co najmniej jedno z pól Jednostka zgłaszająca (właściciela) patentu z PW  lub Jednostka zgłaszająca (właściciela) patentu spoza PW musi zostać wypełnione. Są to pola, w których wpisuje się uprawnionego z patentu – konkretną jednostkę. Jeżeli podmiotem uprawnionym z patentu jest osoba a nie instytucja, to wypełnia się także pole Zgłaszający lokalnie (współtwórca).

Zakładka Patent/Prawo

W momencie uzyskania ochrony podajemy tu dane na temat udzielonego patentu lub prawa ochronnego. 

Należy wypełnić pole Numer patentu/prawa oraz warunkowo obowiązkowe pole Data udzielenia (decyzji).

W rozporządzeniu ewaluacyjnym za datę kluczową uważa się datę publikacji w Wiadomościach Urzędu Patentowego i ta data powinna być także uzupełniona. Datę tę wprowadza się w polu Publikacja patentu/wzoru.

Patenty zgłoszone w Polsce, którym została przyznana ochrona będą miały podaną datę publikacji w WUP. Jeżeli wynalazek jest chroniony także w innych krajach, w Europie lub w trybie międzynarodowym, należy powtórzyć pole, zmienić zaznaczenie na PCT (patenty międzynarodowe) lub Inny wydawca, wprowadzić odpowiednią datę i identyfikator publikacji.

W polu Pełnomocnik wpisuje się dane rzecznika reprezentującego dany podmiot uprawniony z patentu.

Jeżeli dany wynalazek lub wzór został wdrożony należy wypełnić wszystkie pola związane z jego wdrożeniem. W przeciwnym wypadku pola pozostawiamy puste.

Zakładka Opisy

Zawiera informacje charakteryzujące treść patentu. Pola opisu są alternatywnie obowiązkowe w języku polskim lub angielskim. Treść patentu jest charakteryzowana także przez słowa kluczowe w języku polskim i angielskim, dyscyplinę naukową pobieraną z indeksu, symbole klasyfikacji Międzynarodowej Klasyfikacji Patentowej oraz klasyfikację MeSH.

Zakładka Rejestracja międzynarodowa

Podaje się tu dane wyłącznie odnośnie patentów zgłoszonych i chronionych w ramach procedury międzynarodowej Układu o Współpracy Patentowej (PCT).

Zakładka Powiązania

Można tu wprowadzić odnośniki do dokumentacji patentowej, np. jeżeli wynalazek chroniony patentem powstał w wyniku projektu lub został opisany w danej publikacji, bądź jeżeli jest patentem dodatkowym w stosunku do innego patentu.

Zakładka Punktacji systemowa

Jeżeli kraj zgłoszenia (lub organizacja międzynarodowa) i data WUP, EP lub PCT zostały wypełniona to system powinien w prawidłowy sposób nadać punktację przewidzianą aktualnym rozporządzeniem ewaluacyjnym.

W przypadku przyznania więcej niż jednego patentu na ten sam wynalazek albo więcej niż jednego prawa ochronnego na ten sam wzór użytkowy albo tę samą odmianę rośliny, w ewaluacji uwzględnia się tylko jedno takie osiągnięcie o najwyższej punktacji.

  • No labels