/
Ocena parametryczna

Ocena parametryczna

Przedmiotem ewaluacji w 2022 r. będą osiągnięcia za lata 2017-2021.

Obejmują one następujące kategorie:

  1. artykuły naukowe

  2. monografie naukowe, rozdziały w monografiach i redakcje monografii

  3. patenty na wynalazki, prawa ochronne na wzory użytkowe i wyłączne prawa hodowców do odmian roślin

Zgodnie z zasadą dziedziczenia prestiżu artykuł naukowy jest wart tyle, ile czasopismo naukowe, w którym został opublikowany, a monografia naukowa tyle, ile wydawnictwo ją wydające.

Publikacje w latach 2017-2018 i 2019-2020 będą ocenianie wedle różnych skal punktowych. Punktacja za publikacje w 2021 r. nie została jeszcze podana.

MNiSW publikuje wykazy:

  • czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych

  • wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe

zgodnie z którymi przyznaje się poszczególnym publikacjom odpowiednią wartość punktową.

Do końca stycznia 2020 roku wykaz czasopism i recenzowanych materiałów konferencyjnych oraz wykaz wydawnictw były w bazie OMEGA-PSIR aktualizowane ręcznie przez administratora. W momencie gdy Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zapewni możliwość pobierania danych przez API – aktualizacja wykazu czasopism będzie przebiegać automatycznie.

W przypadku punktacji za publikację autorstwa jednej osoby, autor otrzymuje całkowitą – nominalną liczbę punktów.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku publikacji wieloautorskich, stosuje się wtedy przeliczeniową wartość punktową.

Punktacja ministerialna na poziomie poszczególnych publikacji przypisywana jest:

  • automatycznie – na podstawie parametrów publikacji (zgodnie z aktualnymi regułami)

  • ręcznie – przez redaktora z podwyższonymi uprawnieniami.

To, czy dana punktacja będzie uwzględniona w zbiorze prac przekazanych w ewaluacji w danej dyscyplinie zależy, m.in. od następujących oznaczeń w bazie:

  • pomijane przy ocenie parametrycznej,

  • afiliowanie publikacji przy uczelni macierzystej,

  • oznaczenie zgody na przekazanie publikacji do ewaluacji i przyporządkowanie jej do danej dyscypliny naukowej na podstawie oświadczenia upoważniającego podmiot do wykazania osiągnięć pracownika.

Oznaczenie Pomijane przy ocenie parametrycznej powoduje, że dana publikacja nie zostanie uwzględniona w ocenie dyscyplin naukowych, dla wszystkich współautorów pracy. Oznaczenie stosuje się tylko w sytuacji, gdy nie ma wątpliwości co do tego, że dana publikacja nie powinna być uwzględniana w żadnej ewaluacji dla wszystkich współautorów. Takie oznaczenie umożliwia wprowadzenie do bazy całości dorobku pracownika, także tego popularnonaukowego.

Zastosowanie oznaczenia Pomijane przy ocenie parametrycznej nie tylko wykluczy publikację z parametryzacji, ale też spowoduje wyzerowanie punktacji. Nawet jeżeli algorytm bazy zgodnie z obowiązującą regułą przyporządkowałby publikacji liczbę punktów większą niż zero, zastosowanie oznaczenia spowoduje, że nadane zostanie 0 punktów. Taka sytuacja może być konieczna w przypadku:

  • publikacji w suplemencie punktowanego czasopisma

  • monografii niespełniającej kryteriów naukowości

  • wydania specjalnego czasopisma.

Oznaczenia nie stosuje się do wskazania, że dany autor nie afiliuje publikacji przy jednostce macierzystej. Do tego celu wykorzystywany jest mechanizm wskazywania afiliacji zewnętrznej lokalnie przy danej publikacji. Działanie takie wykonuje się na formularzu do wpisywania publikacji. W polu Autor, po wybraniu z listy danego autora trzeba kliknąć w Rozwiń/Edytuj.

W polu Afiliacja zewnętrzna publikacji wprowadzić stosowną informację.

Afiliacja zewnętrzna jednego ze współautorów nie wyklucza, że dana publikacja powinna być uwzględniona w ewaluacji dyscyplin dla innego współautora afiliującego przy uczelni macierzystej.

Trzecie kryterium istotne w kontekście ewaluacji to oznaczenie zgody na przekazanie publikacji do ewaluacji i przyporządkowanie jej do danej dyscypliny naukowej na podstawie oświadczenia upoważniającego podmiot do wykazania osiągnięć pracownika. Więcej w rozdziale Wstępne zatwierdzanie dyscypliny autora w publikacji