/
Dodawanie publikacji i osiągnięć w profilu autora

Dodawanie publikacji i osiągnięć w profilu autora

Strona dotyczy formularzy dostępnych w profilu autora dla zalogowanego użytkownika. Formularze są przeznaczone do edycji dla autorów i to do nich jest kierowana ta instrukcja.

Instrukcja dotyczy nowego wyglądu formularzy. Nie wszystkie bazy wiedzy mają tę funkcjonalność.

Jak dodać publikacje i osiągnięcia do swojego profilu?

Po zalogowaniu do bazy wiedzy w profilu użytkownika autorzy mają dostęp do opcji samodzielnego dodawania swoich publikacji oraz (w zależności od decyzji instytucji) osiągnięć i aktywności zawodowych.

Przycisk edycji formularza dodawania publikacji, osiągnięć i aktywności znajduje się w zakładce “Profil”:

Po kliknięciu przycisku pojawia się widok opcji formularza.

Jak wypełnić formularz?

Do formularza autor może wprowadzić dane poprzez:

  1. Zaimportowanie danych publikacji w formacie bibtex lub po identyfikatorze DOI.

  2. Ręczne dodanie opisu bibliograficznego publikacji: książki, artykułu, rozdziału w książce, innego materiału lub danych badawczych.

  3. Ręczne dodanie opisu osiągnięć lub aktywności zawodowych.

Tak przesłane do redaktora bazy dane wymagają zweryfikowania i zatwierdzenia przez redaktora. Dopóki redaktor nie zatwierdzi wprowadzonych danych, dopóty rekord będzie widoczny wyłącznie dla autora zgłaszającego

Po dodaniu przez formularz nowych rekordów autor może je zobaczyć oraz ponownie edytować w panelu:

Importowanie danych publikacji

Po kliknięciu na przycisk “Dodaj osiągnięcie/publikację” wyświetli się widok opcji formularza:

Należy z niego wybrać opcję “Zaimportuj DOI”, a w następnym kroku wyświetli się okno nadformularza, w którym można wpisać numer DOI:

System rozpozna publikację i zaciągnie jej metadane do Omegi.

Publikację można zaimportować również z pliku w formacie bibtex:

System uniemożliwi import publikacji, która nie jest autorstwa osoby zalogowanej do bazy wiedzy. System wychwyci niezgodność danych o autorstwie.

Ręczne dodawanie danych publikacji: książki, artykuły, rozdziały, inne materiały, dane badawcze

W widoku opcji formularza należy wybrać jedną z opcji dodawania publikacji: książkę, artykuł, rozdział lub inne materiały oraz przystąpić do wypełniania formularza:

Czerwoną gwiazdką są oznaczone pola, które są obowiązkowe.

W przypadku rozdziałów i artykułów dane takie jak: tytuł czasopisma i tytuł książki są wypełniane na podstawie zamkniętej listy znajdującej się w bazie Omegi (są to tzw. dane słownikowe).

Jeśli czasopismo lub książka, w której został opublikowany tekst, nie znajduje się na liście, system dopuszcza dodanie go do słownika poprzez dodatkowy nadformularz.

Aby go otworzyć, należy kliknąć przycisk “Dodaj” pod okienkiem listy rozwijanej:


Podobne działanie można wykonać dla danych o autorze: jeśli system nie zawiera danych osobowych współautora publikacji, którą dodajemy do bazy wiedzy, możemy je wprowadzić ręcznie za pomocą formularza. Należy kliknąć przycisk “Wprowadź” pod okienkiem listy rozwijanej:

Ta funkcjonalność jest dostępna dla wszystkich czterech rodzajów publikacji: książek, artykułów, rozdziałów oraz innych materiałów.

W formularzu można również dodać informacje o projektach, zespołach badawczych, w ramach których powstała publikacja, a także konferencjach i innych publikacjach, z którymi jest powiązana.

Ręczne dodawanie osiągnięć i aktywności

Osiągnięcia

Formularz edycji osiągnięć i aktywności umożliwia dodawanie innych niż publikacje danych o dorobku.

W formularzu osiągnięć można dodać 6 różnych typów osiągnięć:

  • Certyfikaty

  • Stopnie zawodowe

  • Nagrody, wyróżnienia

  • Stopnie i tytuły naukowe

  • Specjalizacje

  • Doniesienia zjazdowe

W przypadku pięciu typów (wszystkich oprócz certyfikatów) wymagane jest wybranie typu osiągnięcia z predefniowanej listy rozwijanej, przykładowo:

Po wybraniu typu osiągnięcia można uzupełnić jego pełny opis. Czerwoną gwiazdką są oznaczone pola obowiązkowe. Jeśli nie zostaną wypełnione, nie będzie można przesłać formularza.

Aktywności

W formularzu można dodać aktywności przypisane do 7 różnych obszarów (domen) aktywności:

  • Czasopismo/ seria

  • Instytucja/ Organizacja/ towarzystwo

  • Jednostka wewnętrzna

  • Zespół (badawczy, ekspercki, koło naukowe, inny)

  • Wydarzenia konferencji

  • Konferencja

  • Inicjatywa projektowa

Wybranie domeny skutkuje dostosowaniem się pól formularza do domeny aktywności. Przykładowo, wybranie domeny “Czasopisma/ serie” generuje formularz umożliwiający dodawanie aktywności związanych z wydawaniem czasopism:

Rodzaj aktywności wybieramy zawsze z listy rozwijanej (nie ma możliwości dodania własnej nazwy dla dodawanej aktywności). Pola zaznaczone czerwoną gwiazdką są obowiązkowe.

Jeśli na liście rozwijanej użytkownik nie znajdzie interesującego go tytułu czasopisma, organizacji, konferencji, projektu lub inicjatywy projektowej, nie będzie mógł go dodać do listy rozwijanej (tak jak to jest możliwe w przypadku formularza dla publikacji). W takiej sytuacji konieczne jest skontaktowanie się z redaktorem bazy wiedzy i poproszenie go o uzupełnienie listy tytułów. Do tego czasu przesłanie przez formularz informacji o osiągnięciu lub aktywności nie będzie możliwe.

 

 

Related content