/
Rozpoczęcie procesu deponowania danych badawczych w UBW

Rozpoczęcie procesu deponowania danych badawczych w UBW

Proces deponowania danych badawczych zalogowany użytkownik UBW może rozpocząć w swoim profilu przez wywołanie funkcji Dodaj osiągnięcie/publikację:

image-20240528-190952.png
Rys. 1 Użycie funkcji dodawania osiągnięć

Powoduje to pojawienie sie ekranu wyboru osiągnięcia, które chcemy dodać do UBW:

image-20240528-191328.png
Rys. 2 Wybór opcji deponowania danych badawczych

Po wybraniu opcji Dane badawcze deponowane w BW autor otrzymuje ekran wprowadzania metadanych:

 

Nalezy wypełnić formularz zwracając przede wszystkim uwagę na pola obowiązkowe (oznaczone gwiazdką). Najechanie myszką na opis pola daje wyjaśnienie dotyczące tego pola. Dodatkowe wyjaśnienie jest wyświetlane po najechaniu myszką na znak zapytania.

Uwaga: ze względu na wymagania globalnych firm (Google, Scopus, itp) dotyczące zakwalifikowania repozytorium danych badawczych do indeksowania, może się okazać, że wymagany jest język angielski jako język metadanych. Informacja o języku repozytorium zwykle jest podana w Regulaminie Repozytorium. Przykładowo w Politechnice Warszawskiej językiem repozytorium danych badawczych jest język angielski. W takim przypadku język angielski jest obowiązkowy, to znaczy, że takie dane jak tytuł, słowa kluczowe, opisy, streszczenia, itp. powinny być wprowadzone w języku angielskim.

Wymaganie powyższe nie dotyczy danych słownikowych (mają tłumaczenia angielskie). Nie dotyczy ono także samych danych badawczych - dane badawcze mogą występować w języku wynikającym z charakteru danych, np. teksty korpusu językowego mogą występować w różnych językach.

W przypadku danych badawczych wielojęzycznych może jednak zachodzić potrzeba, aby metadane też były w kilku językach. Zwykle w takich przypadkach język angielski jest obowiązkowy, zaś inne języko są opcjonalne. Dla tego przypadku wprowadzona została na frmularzu struktura Inne wersje językowe metadanych. W strukturze tej można podać językowo istotne metadane w innych językach:

Po wprowadzeniu wszystkich pól obowiązkowych na formularzy metadanych można zapamiętać rekord metadanych i wyjść. W dowolnej chwili można powrócić do formularza i kontynuować fazę edycji deponowania.

Jednym z pól obowiązkowych jest pole pliku readme. Wczytanie pliku readme jest realizowane w dwóch fazach:

  1. Najpierw należy załadować plik readme z wyjaśnieniami dotyczącymi deponowanych danych

  2. W fazie drugiej (po naciśnięciu guzika Dalej) określany jest dostęp oraz licencja (wartości Dostęp nie można zmienić - zawsze jest publiczny), natomiast licencja może być wybrana z listy licencji otwartych.

Opcjonalnie można też w tej fazie wczytać wszystkie wymagane pliki, lub ich część (por. Zarządzanie plikami ).

Po zapamiętaniu rekordu metadanych następuje wyjście z formularza i przejście do widoku publicznego. Powrót do edycji metadanych jest możliwy przez użycie funkcji Edytuj na widoku publicznym w zakładce Metadane

 

Uwaga: Powrót do edycji rekordu jest możliwy tak długo dopuki rekord nie zostanie zgłoszony do zatwierdzenia. Aby wrócić do rekordu należy w swoim profilu otworzyć zakładkę Dane Badawcze, tam odzukać edytowany rekord i otworzyć widok publiczny