/
Zakładka Eksperci

Zakładka Eksperci

W module Naukowcy, w zakładce Eksperci można wyszukiwać naukowców, przy czym w odróżnieniu do wyszukiwania profili naukowców, w tej zakładce wyszukiwanie ma na celu znalezienie najlepszych specjalistów w określonej dyscyplinie i według wybranego kryterium. Wybór jest realizowany w oparciu o zapisany w bazie wiedzy dorobek naukowców. Wybór „najlepszych” ekspertów może być realizowany według następujących kryteriów1):

1) Omawiane funkcjonalności stanowią efekt projektu realizowanego przez Instytut Informatyki PW na zlecenie Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu na podstawie umowy R0AP0000.271.99.2020 z dnia 15.03.2021 realizowanej w ramach Umowy POWR.03.05.00-00-Z062/18. Roszerzenie jest dostępne od wersji 3.3.3. Rozbudowano istniejący moduł wyszukiwania ekspertów o mechanizmy pozwalające w sposób prosty tworzyć i modyfikować kryteria wyszukiwania i rankingowania naukowców. W poszczególnych instalacjach nie wszystkie kryteria mogą być widoczne - jest to uzależnione od skonfigurowania modułu wyszukiwania ekspertów.

  • sumaryczny IF

  • sumaryczny SNIP

  • cytowalność WOS/Scopus

  • punktacja MEiN

  • efektywność projektowa

  • całokształt dorobku (ocena wielokryterialna)

 

Wyszukiwanie jest możliwe poprzez formularz wyszukiwania dziedzinowego. Ogólne zasady i wyniki wyszukiwania zostały opisane w rozdziałach:Wyszukiwanie w bazieWyniki wyszukiwania w bazie

Ponadto wyszukiwanie pracowników rozbudowane zostało o możliwość filtrowania pracowników ze względu na:

  • status zatrudnienia,

  • grupę zatrudnienia,

  • stanowisko,

  • dyscypliny naukowe,

  • tytuł naukowy i stopień naukowy, tytuł zawodowy

  • przynależność do WZB

  • afiliację jednostki.

W stosunku do poprzedniej wersji użytkownik końcowy ma możliwość samodzielnie określić, które elementy dorobku powinny być brane pod uwagę, a które należy pominąć.

Ponadto nowy algorytm wyboru ekspertów pozwala dokładniej określić:

  1. grupę zawodową, dla której szukamy ekspertów

  2. okres, dla którego porównywany jest dorobek ekspertów

  3. filtry ograniczające dorobek w poszczególnych typach dorobku

Ekran, jaki otrzymuje użytkownik końcowy po wybraniu funkcji zależy od tego, czy jest on zalogowany, czy też nie. Dalej omówimy przypadek użytkownika końcowego niezalogowanego oraz użytkownika zalogowanego.

 

Formularz wyszukiwania użytkownika niezalogowanego

Użytkownik niezalogowany ma okrojone możliwości definiowania zapytania. Pokazuje to rysunek poniżej.

Rys. 1 Ekran wyszukiwania ekspertów dla użytkownika niezalogowanego

Użytkownik może:

  1. wybrać kryterium, wg jakiego chce wyszukać ekspertów.

  2. wybrać typy dorobku, dla jakiego poszukuje eksperta,

Uwaga: dostępne do wyboru typy dorobku zależne są od wybranego kryterium, tak więc jeżeli wybrane jest kryterium sumarycznej wartości parametru IF, jest oczywiste, że algorytm może brać pod uwagę jedynie publikacje, i to tylko z artykułów z listy JCR.

  1. może zadać pytanie o dziedzinę w jakiej poszukuje eksperta; w tym celu wprowadza słowa kluczowe charakteryzujące obszar działalności eksperta – zwykle jest to tekst charakteryzujący tematykę wyszukiwania. Składnia jest zgodna ze składnią zapytania tekstowego (por.Sposoby wyszukiwania )

  2. Istotnym elementem algorytmu jest przedział lat, dla którego wyszukiwane są pozycje dorobku. Dlatego użytkownik może określić okres brany pod uwagę przy ocenie ekspertów. Oznacza to, że wybór „najlepszych” ekspertów można ograniczyć do określonego okresu.

  1. Użytkownik może też wskazać liczbę ekspertów, dla jakiej tworzony jest ranking.

 

Formularz wyszukiwania użytkownika zalogowanego

Ekran użytkownika zalogowanego pozwala przy każdym typie dorobku dodatkowo ustalać filtry. Pokazuje to rysunek poniżej:

Rys. 2 Ekran wyszukiwania ekspertów dla użytkownika zalogowanego

Szczególnie istotnym elementem jest tu możliwość ograniczenia grupy naukowców, dla której wyznaczana jest lista rankingowa. Pokazuje to Rys. 3.

Pozwala to np. wyszukać najlepszych doktorantów, czy też najlepszych pracowników spoza liczby N.

Użytkownik ma też dostęp do filtrów związanych z poszczególnymi typami dorobku. Przykładowo, dla publikacji można wybrać określony rodzaj publikacji jako podstawę budowania rankingu naukowców, np. monografie autorskie, czy też wkład naukowca do ewaluacji (atrybut Zaliczane do oceny parametrycznej).

 

Prezentacja wyniku wyszukiwania

Po wykonaniu wyszukiwania wyświetli się skrócony opis profili ekspertów ze wskazanej dyscypliny. Jak w poprzedniej wersji, wynik wyszukiwania ekspertów jest przedstawiany w formie kafelkowej:

Na ekranie znajduje się informacja o tym, jakie kryterium było zastosowane w wyszukiwaniu oraz jakie elementy dorobku były brane pod uwagę.

Ponadto, przy każdej osobie pojawiają się te elementy, które były wybrane przez algorytm:

Są one pokazywane w formie tabeli w trzech kolumnach:

  1. Wybrane przez algorytm do ewaluacji

  2. Znajdujące się w dziedzinie wyspecyfikowanej w zapytaniu przez użytkownika

  3. Wszystkie w dorobku

Z formy kafelkowej można przejść do formy grafu współpracy, który ilustruje współpracę pomiędzy wybranymi autorami (zakładka Współpraca). Współpraca pomiędzy poszczególnymi naukowcami jest prezentowana w formie grafu, opracowanego na podstawie danych z:

  • projektów

  • publikacji

Można zawęzić wyszukiwanie do:

  • danego okresu współpracy

  • progu współpracy, zależnego od liczby publikacji lub projektów we współpracy z danym autorem.

 

Działanie systemu wyszukiwania i rankingu ekspertów

System wyszukiwania ekspertów działa według następującego algorytmu:

A.      Jeżeli są określone filtry nakładane na naukowców:

  1. System wyszukuje naukowców

  2. Dla wybranej grupy naukowców system wyszukuje dorobek zgodnie z

    1. wyspecyfikowanym kryterium dziedzinowym (słowa kluczowe)

    2. określonymi przez użytkownika rodzajami dorobku (publikacje, patenty, projekty, itp.)

    3. określonym przez użytkownika okresem, w którym poszukuje się najlepszych ekspertów; jeżeli okres nie został określony, system automatycznie może zawężać od dołu przedział na dorobek naukowy, tak, aby łącznie liczność dorobku nie przekraczała ustalonego dla instalacji progu N;

    4. charakterystyką dorobku: jeżeli dla wybranych wyżej kryteriów dorobek obejmuje więcej pozycji niż N, system automatycznie może podnosić próg „jakości” dorobku publikacyjnego, zwiększając próg liczby punktów MNiSW/MEiN;

  3. dla każdego naukowca i dla wybranego dorobku system przelicza punkty zgodnie z przyjętym kryterium;

  4. Mając wyliczoną punktację system porządkuje naukowców wg uzyskanych punktów i wyświetla K naukowców w formie kafelkowej

B.       Jeżeli brak filtrów nakładanych na naukowców system realizuje punkty (3-4) jak wyżej dla całego zbioru naukowców, z tym, że dorobek jest wyszukany w całej bazie wiedzy (nie jest ograniczony do podzbioru naukowców).

W powyższym algorytmie punktacja dla pojedynczej pozycji o oraz zapytania dziedzinowego q jest liczona wg. wzoru:

S(q,o) = sim(q,o) × s(o)

gdzie:

  • sim(q,o) jest obliczane wg wzoru sim(q,o) = 1 – e-rel(q,o) przy czym rel(q,o) jest miarą podobieństwa obiektu o do zapytania q;

  • s(o) jest wartością obiektu o według wybranego kryterium rankingu ekspertów.

W przypadku wyboru wielokryterialnego miarą ujednoliconą jest zmodyfikowany system punktacji MEiN, przy czym dla publikacji sprzed roku 2019 zastosowano funkcję normalizacji punktacji, tak aby stare publikacje były porównywalne z nowymi.