Ogólny opis ekranów wyszukiwania
Ogólny opis ekranów wyszukiwania
Wszystkie przechowywane w bazie wiedzy obiekty mogą być wyszukane wg określonych cech. W wielu przypadkach wyszukiwanie obiektów w SBW może odbywać się w trybie uproszczonym lub zaawansowanym:
Przy wyszukiwaniu uproszczonym (prostym) użytkownik ma do dyspozycji jedno pole, w którym może wpisywać dowolne terminy wyszukiwawcze bez możliwości wskazywania miejsca pochodzenia tych terminów. Oznacza to, że przeszukiwanie pod kątem zadanych terminów odbywa się w dowolnych polach opisu poszukiwanych obiektów, a także w załączonych do obiektów dokumentach źródłowych. Wpisane słowa łączone są automatycznie operatorem iloczynu logicznego, co oznacza, że do odpowiedzi trafiają tylko te publikacje, w których występują wszystkie zadane słowa jednocześnie (niekoniecznie w tym samym polu opisu).
Wyszukiwanie zaawansowane umożliwia określenie kryteriów wyszukiwawczych w sposób bardziej precyzyjny, można wskazać:
którego pola opisu powinien dotyczyć dany termin
operator logiczny stosowany pomiędzy terminami dla danego pola
operatory logiczne stosowane pomiędzy polami
Poniżej omówimy interfejs wyszukiwania uproszczonego i zaawansowanego, koncentrując się na wyszukiwaniu publikacji.
W obu przypadkach wyszukiwania publikacji, użytkownik może wskazać następujące kryteria ogólne zawężające zakres odpowiedzi:
zakres lat ukazania się publikacji (od - do)
typ publikacji (Książki autorskie, Książki redagowane, Rozdziały z książek, Artykuły z czasopism, Raporty, Tłumaczenia, Patenty)
jednostkę afiliacji autorów (np. Instytut)
dyscyplinę naukową do której chcemy ograniczyć wynik wyszukiwania
Można również wskazać, jakie publikacje powinny być uwzględnione w wyszukiwaniu, ze względu na podział ustalony na liście JCR (Journal Citation Reports) oraz inne kryteria używane pod kątem parametryzacji jednostek (rozwijana opcja Kategoria). Poza kryteriami wyszukiwawczymi, użytkownik może wskazać sposób uporządkowania wyniku wyszukiwania.
Uwagi
W przypadku wyszukiwania uproszczonego publikacji, system automatycznie pomija te publikacje, których żaden z autorów nie jest pracownikiem jednostek wskazanych w drzewku afiliacji.
W przypadku wyszukiwania uproszczonego, przeszukiwanie odbywa się na podstawie danych wpisanych do danego opisu, czyli bez wykorzystania powiązań pomiędzy opisami (autorów, czasopism, konferencji).
W przypadku wyszukiwania zaawansowanego, przeszukiwanie odbywa się z wykorzystaniem powiązań pomiędzy opisami (autorów, czasopism, konferencji) oraz z wykorzystaniem identyfikatorów (tam gdzie jest to możliwe).
W obu oknach interfejsu wyszukiwania można wykonać przełączenie na inny tryb wyszukiwania, czyli z uproszczonego na zaawansowany lub odwrotnie.