Wyszukiwanie dziedzinowe ekspertów

Wyszukiwanie dziedzinowe pracowników umożliwia wyszukanie listy najlepszych ekspertów zajmujących się daną dziedziną nauki, przy czym kryterium oceny eksperta jest jego dorobek potwierdzony znajdującymi się w SBW publikacjami, projektami, czy też wypromowanymi doktoratami, bądź (w mniejszym stopniu) dyplomami magisterskimi i inżynierskimi.

Rysunek 2.2 Ekran dziedzinowego wyszukiwania ekspertów

Ekran wyszukiwania eksperta (wyszukiwania dziedzinowego) jest pokazany na rysunku wyżej. Ekran ten zawiera dwa zasadnicze elementy:

  1. pole, w którym można wyspecyfikować słowami kluczowymi dowolną dziedzinę, w jakiej poszukujemy specjalistów;

  2. mapę obszarów badawczych całej uczelni –uzyskaną przez skumulowanie takich map dla poszczególnych jednostek, te zaś są wynikiem kumulacji map obliczonych dla ekspertów na podstawie przechowywanego w bazie dorobku.

Mapa obszarów badawczych jest wizualizowana przez chmurę aktywnych tagów, pobieranych automatycznie z opisów bibliograficznych publikacji, ale przede wszystkim z treści powiązanych z opisami dokumentów. Odzwierciedlająca w pewien sposób mapa obszarów badawczych uczelni dostarcza przykładów dziedzin, dla których użytkownik może pytać o najlepszych ekspertów.



Wyszukiwać można albo przez wpisanie w okienku słów kluczowych charakteryzujących dziedzinę, albo przez wybór dziedziny z chmury tagów (słów kluczowych). Ponadto, wyszukiwanie można zawęzić do określonej jednostki naukowej (np. wydziału, instytutu, katedry), zaznaczając tę jednostkę na liście struktury jednostki.

 

Przykład poniżej pokazuje wynik wyszukania ekspertów w dziedzinie: chemical engineering

 

Rysunek 2.3 Ekran wyników dziedzinowego wyszukiwania ekspertów

Po wyszukaniu ekspertów można przejść do profilu jednego z wyszukanych naukowców przez kliknięcie na linku szczegóły. Można też przejść do zakładki „współpraca”, gdzie w formie graficznej system prezentuje współpracę tych wyszukanych ekspertów (rys. poniżej).