Synchronizacja z profilem Scopus

Na swoim ekranie profilu (zakładka główna) użytkownik zalogowany widzi obok linku Profil Scopus link do funkcji Status Scopus. Wywołanie tej funkcji daje następujące opcje (por. Rysunek poniżej):

  1. Aktualizacja ze Scopusa

  2. Importuj ze Scopusa

  3. Status połączenia

Ponadto na ekranie tym podane są liczby wszystkich publikacji autora w bazie wiedzy oraz publikacji połączonych z bazą Scopus.

Rysunek 2.8 Ekran status synchronizacji z bazą Scopus

Aktualizuj z bazą Scopus

Ta funkcja polega na przejściu przez wszystkie publikacje autora, które nie mają połączenia z bazą Scopus (nie mają identyfikatora publikacji w Scopusie) i

  1. dodaje do tych publikacji połączenie

  2. do zewnętrznych autorów dodaje afiliację oraz identyfikator tej afiliacji w bazie Scopus

Dzięki tej funkcji liczba cytowań Scopus referowana w bazie Wiedzy jest zgodna z cytowaniami w bazie Scopus.

Importuj z bazy SCOPUS

Autoryzowany (zalogowany) autor posiadający identyfikator Scopusa (por. p. 2.4.2.1) widzi na swoim profilu funkcje „Importuj ze Scopusa” oraz „Aktualizuj ze Scopusa” (rys. poniżej)

 

Za pomocą funkcji zalogowany autor może wywołać proces aktualizacji swojego dorobku publikacyjnego nowościami zarejestrowanymi w bazie Scopus. Należy podać przedział lat z którego chcemy ściągnąć publikacje z bazy Scopus, a następnie użyć przycisku „Rozpocznij”

W odpowiedzi system pokazuje ekran ze znalezionymi publikacjami, na którym można wybrać wszystkie publikacje, lub też pojedyncze pozycje, te, które chcemy zaimportować (rys. poniżej).

Po zatwierdzeniu wyboru system przetwarza import, na koniec pokazuje wynik importu (rysunek poniżej):

 

Uwaga: system nie zaimportuje ze Scopusa rekordów, które już istnieją w bazie danych (zidentyfikowanych np. wg DOI).

W wyniku importu rekordy, które zostały ściągnięte do bazy wiedzy, są zapisane ze statusem „Niekompletny” i widoczne są jedynie w profilu zalogowanego autora. Dlatego należy niezwłocznie powiadomić redaktora o zaimportowanych rekordach w celu dokonania przez niego ostatecznej weryfikacji i zatwierdzenia tych rekordów.

Synchronizuj z bazą Scopus

Ta funkcja pokazuje czym różnią się wykazy publikacji w bazie Scopus i w bazie wiedzy, których publikacji z bazy Scopus brakuje a które w bazie wiedzy nie są podłączone. Po zastosowaniu tej funkcji otrzymujemy ekran w którym możemy wybrać widok Scopus i widok repozytorium. Widok Scopus pokazuje po lewej stronie publikacje po stronie bazy Scopus a po prawej odpowiadajace im odpowiedniki o ile są połączone. Jeżeli prawa strona jest pusta to albo nie ma publikacji w bazie albo nie jest połączona.

Dla każdego z tych widoków można przeglądać wszystkie publikacje, tylko połączone i tylko niepołączone. Widoku Scopus i opcja oglądania niepołączonych publikacji wygląda jak na rysunku poniżej: