/
Zespoły Badawcze

Zespoły Badawcze

Funkcjonalność zespołów badawczych jest dla użytkownika końcowego dostępna z pozycji menu Naukowcy. Pokazuje to poniższy zrzut ekranu:

image-20240411-080143.png

Po wybraniu funkcji Zespoły Badawcze użytkownik otrzymuje ekran prostego wyszukiwania zespołów, który jest zgodny ze schematem wyszukiwania prostego dla innych obiektów w bazie wiedzy. Ekran wyszukiwania jest pokazany poniżej:

image-20240411-080553.png

Struktura ekranu jest następująca:

  1. Górna strona ekranu stanowi obszar do wyszukiwania na podstawie prostych zapytań;

  2. Lewa strona zawiera filtry;

  3. Część główna ekranu obejmuje:

    1. Belkę narzędziową z oknem sortowania wyników oraz wyborem formatu eksportu,

    2. Listę wyników uporządkowaną zgodnie z wybranym sposobem sortowania.

Możliwe do zastosowania filtry to:

  1. Wyszukiwanie zespołu wg lidera;

  2. Wyszukiwanie zespołów w określonej dyscyplinie;

  3. Wyszukiwanie zespołów wg jednostki;

  4. Wyszukiwanie z użyciem pól systemowych.

Wyszukiwanie proste pozwala sformułować zapytanie w trybie wyszukiwania pełnotekstowego – pod uwagę są brane wszystkie elementy opisu znajdujące się w rekordzie zespołu, w tym także chmura tagów.

Opcjonalnie można przejść na wyszukiwanie zaawansowane (zalecane w przypadku, gdy liczba zespołów jest większa i wymaga do wyświetlenia więcej, niż jedna strona wyników). Z pojedynczego wyniku wyszukiwania można przejść do profilu danego zespołu.

Profil zespołu

Profil zespołu podaje informacje związane z działalnością naukową zespołu, takie, jak:

  • ogólną charakterystykę – strukturę pracowników naukowych,

  • liczbę publikacji,

  • dziedziny prowadzonej działalności naukowo-badawczej.

Na zrzucie ekranu poniżej pokazany jest przykładowy profil oraz związane z nim zakładki. W zależności od konfiguracji użytkownik końcowy może widzieć w profilu funkcję Raport Dorobku.

Układ zakładek profilu zespołu jest analogiczny do układu profilu jednostki. Dlatego dokładniej omówione zostaną jedynie te zakładki, które różnią się od zakładek w profilu instytucji.

W zakładce Zespół znajduje się informacja o liderze zespołu, ponadto wylistowany jest skład osobowy zespołu. Pokazuje to zrzut ekranu poniżej:

Możliwe jest przejście do profilu lidera oraz każdego członka zespołu. W lewym panelu można wykorzystać filtry w celu wybrania wśród naukowców tych, którzy spełniają dodatkowe warunki.

Zakładki pokazujące dorobek zespołu

Jak wspomniano, zawartość i układ zakładek opisujących dorobek zespołu jest analogiczny do układu zakładek jednostki organizacyjnej uczelni.

Pokazany w zakładkach dorobek zespołu (Publikacje, Patenty, Projekty, itp.) uwzględnia jedynie te elementy, które są bezpośrednio połączone z zespołem.

Dodatkowo opis aktywności zespołu może obejmować materiały multimedialne. Są one widoczne w dodatkowej zakładce Multimedia, o ile rekordy multimediów są podłączone do zespołu badawczego.

Dostęp do zespołów badawczych z innych obiektów

Zgodnie z koncepcją prezentowania bazy wiedzy w postaci sieci semantycznej we wszystkich obiektach podłączonych do zespołu badawczego, udostępniony jest link do danego zespołu. Przykładowo, poniższy zrzut ekranu pokazuje w opisie publikacji link do zespołu badawczego:

Po kliknięciu na link, użytkownik otrzymuje ekran profilu podłączonego zespołu, gdzie ma dostęp do pełnej informacji o zespole, w tym do innych osiągnięć zespołu.