Przypisanie efektów realizacji projektu do projektu

Efektem realizacji projektu mogą być:

  1. publikacje,

  2. patenty,

  3. produkty (np. oprogramowanie, prototyp),

  4. dyplomy

  5. doktoraty

  6. materiały multimedialne

Powstające w ramach projektu efekty powinny być dołączone do projektu. Ma to dwojakie znaczenie:

  1. pozwala w końcowej fazie łatwiej przygotować raport z realizacji projektu w celu jego rozliczenia,

  2. podkreślić sukcesy projektu.

Zwykle uczelniany ośrodek obsługi projektów zwraca się do kierownika projektu w ostatniej fazie realizacji projektu, aby ten wykazał efekty projektu. Można jednak spodziewać się, że w całym okresie realizacji projektu kierownik i/lub współwykonawcy rejestrują dorobek projektu w sposób ciągły.

W momencie pojawienia się nowego efektu (publikacji, patentu itp.) w bazie wiedzy kierownik bądź autor efektu będący współwykonawcą może przypisać osiągnięcie naukowe do rekordu realizowanego projektu. Wymaga to następującej sekwencji działań:

  1. należy zalogować się do bazy wiedzy,

  2. otworzyć swój profil,

  3. wejść w zakładkę właściwą dla “rodzaju efektu”. Jeżeli jest to publikacja, to w zakładkę Publikacje, jeżeli jest to patent, to w zakładkę patenty,

  4. wybrać w zakładce odpowiedni rekord (Rys. 1),

  5. spośród funkcji “3 kropki” wybrać funkcję Przypisz do projektu (Rys. 1),

  6. Pojawi się okno z wykazem projektów realizowanych oraz ostatnio zakończonych związanych z autorem (Rys. 2). Należy wybrać właściwy projekt i go zatwierdzić.

Rys. 1 Wybór publikacji

 

Rys. 2 Ekran wyboru projektu, do którego przypisywany jest efekt projektu

Podobną sekwencję czynności należy wykonać, jeżeli chcemy przypisać patent do efektów projektu. Przypisane efekty będą widoczne w widoku projektu w zakładce efekty projektu.

 

Uwaga

Jeżeli kierownik projektu nie jest autorem publikacji, która powinna być dołączona, funkcję tę może wykonać każdy autor publikacji, pod warunkiem, że jest wymieniony w projekcie w grupie wykonawców.