Wyszukiwanie proste i zaawansowane.

Zanim rozpoczniesz zapoznawanie się z funkcjami wyszukiwania, zapoznaj się z sekcją informującą o tym jakie dane są przechowywane w systemie (Informacje ogólne o systemie).

Poniżej prezentujemy możliwości wyszukiwanie prostego i zaawansowanego.

1. Wyszukiwanie proste

Wyszukiwanie proste umożliwia wyszukanie wszystkich danych rejestrowanych w Bazie Wiedzy (BW). Typy danych rejestrowanych w BW przedstawiono w Część publiczna systemu

Pola wyszukiwania prostego różnią się w zależności od typu danych. Tu przedstawione będzie wyszukiwanie Publikacji w module Repozytorium (A) oraz Eksperci w module Jednostki i Ludzie / Naukowcy (nazwa modułu uzależniona od stosowanego interfejsu użytkownika)

A. Wyszukiwanie publikacji

  1. Z górnego paska menu wybierz Repozytorium. Z rozwijającego się menu typów danych zarejestrowanych w Repozytorium wybierz Publikacje. Wyświetla się ekran Repozytorium Publikacji - Wyszukiwanie proste

2. W polu wyszukiwania wprowadź termin, dla którego szukasz publikacji

Zwróć uwagę:

  1. Zanim wpiszesz wyszukiwane hasło (wyraz) sprawdź ogólną liczbę dostępnych publikacji. Liczba wyświetla się obok pola wyszukiwawczego za kafelkami Szukaj i Wyczyść.

  2. Podczas wpisywania hasła system wyświetla podpowiedzi zawierające podobny ciąg liter (nazwiska, terminy z tekstu publikacji, słowa z tytułów publikacji, czy konferencji, z których opublikowano materiały, słowa kluczowe). Po kliknięciu podpowiadany na liście wyraz, system wskaże ile publikacji z tym wyrazem znajduje się w bazie (patrz pkt 1). Wybór można zmienić klikając na inną wersję poszukiwanego hasła, aby porównać liczbę wyświetlanych wyników.

  3. W przypadku stwierdzenia, że poszukiwany termin występuje w BW w różnych formach fleksyjnych można ograniczyć wpisywane hasło do ciągu liter wspólnych dla kilku wersji terminu i po ostatniej postawić znak * . System pokaże łączną liczbę publikacji dla wszystkich rekordów, w których występuje wskazany fragment hasła, np. jeśli w opisie lub treści publikacji występuje termin.

3. W polu wyszukiwania wpisz hasło (np. laser, choroby nerek, etiolog*). Po wpisaniu hasła i sprawdzeniu liczby dostępnych publikacji (wynik obok kafelków Szukaj i Wyczyść), możesz poprawić zapytanie, jeśli wynik jest zerowy lub nie spełnia oczekiwań.

Wynik wyszukiwania można ograniczyć zawężając wyszukiwanie do określonych lat lub typu publikacji

4. Kliknij Szukaj. System przekieruje na stronę Wyniki wyszukiwania. Wyszukiwane terminy są wyróżnione na czerwono. Jeśli hasło nie występuje w tytule, a wyszukane było w treści, to po najechaniu kursorem na znak ? w ramce pojawia się fragment tekstu, w którym wystąpił wyszukiwany termin.

5. Wyszukiwanie można dodatkowo ograniczyć korzystając z filtrów po lewej stronie ekranu oraz uporządkować wg innych kryteriów:

Dodatkowe możliwości wyszukiwania prostego wiążą się z drzewami afiliacji i dyscyplin (por. Drzewa afiliacji i dyscyplin).

2. Wyszukiwanie zaawansowane

Interfejs wyszukiwania zaawansowanego zostanie przedstawiony na kilku rysunkach obrazujących przykładowe wyszukiwanie publikacji.

Poniższy rysunek przedstawia okno dialogowe przy wyszukiwaniu zaawansowanym, w którym poszukujemy wspólnych publikacji Marka Kozłowskiego i Henryka Rybińskiego.

Wynik wyszukiwania jest widoczny w trakcie tworzenia zapytania (powyżej widać, że jest 12 publikacji). Także w oknie odpowiedzi widać, że jest 12 publikacji:

Jednocześnie, na powyższym rysunku widać sposób uporządkowania i grupowania publikacji. Wybrano uporządkowanie według typ/autor, więc publikacje zostały pogrupowane według typu (książki, rozdziały z książek, artykuły z czasopism), a w ramach danego typu uporządkowane są według nazwiska pierwszego autora.

Zobacz wideo, które pokazuje przebieg wyszukiwania zaawansowanego: