/
Aktywacja połączenia z YouTube

Aktywacja połączenia z YouTube

Moduł Akwizycja komunikuje się podczas działania z YouTube za pomocą API, udostępnionego przez Google na tej stronie. Niestety, w ramach darmowej wersji, firma Google udostępniła pojedynczemu użytkownikowi 10000 jednostek kredytowych dziennie do wykorzystania. Aby umożliwić rozliczalność, Google wprowadziła konieczność podawania wygenerowanego wcześniej klucza API do każdego zapytania.

Aby móc korzystać z funkcji modułu Akwizycja, należy wygenerować klucz API w Google, a następnie umieścić go w pliku standalone.xml, aby pojawił się w konfiguracji Omega-PSIR.

Generowanie klucza API YouTube

Na początku należy zorganizować konto Google - założyć nowe konto lub wykorzystać istniejące konto techniczne jednostki. Później należy zalogować się za jego pomocą w przeglądarce.

Wstępna instrukcja do generacji klucza API YouTube znajduje się na tej stronie. Należy wygenerować klucz API, a nie token OAuth, ponieważ komunikacja nie obsługuje żadnych danych wrażliwych, jedynie te publicznie dostępne.

Po kliknięciu w generowanie klucza API, należy wybrać niebieski przycisk “Utwórz dane logowania”, a następnie z listy rozwijanej wybrać “Klucz interfejsu API”, jak to jest pokazane na zrzutach ekranu poniżej.

Następnie należy ograniczyć klucz API, tak aby można było za jego pomocą obsługiwać wyłącznie YouTube Data API v3. Następnie należy skopiować klucz API i przejść do kolejnego kroku zmiany konfiguracji Bazy Wiedzy.

 

Zmiana konfiguracji Bazy Wiedzy

W pliku wildfly/standalone/configuration/standalone.xml, należy obok różnych kluczy API dopisać poniższą linię z wklejonym kluczem z poprzedniego kroku generacji klucza w Google:

<simple name="java:/omega-psir/youtubeApiKey" value="TU-WKLEIĆ-KLUCZ"/>

Baza Wiedzy powinna odświeżyć się automatycznie - jeżeli tak się nie stanie, można zrestartować instalację.

Sprawdzenie poprawności konfiguracji

Ostatnim krokiem jest przetestowanie poprawności konfiguracji. Należy przejść do zakładki Panel Redaktora > Funkcje administracyjne > Konfiguracja (podgląd). Na tej stronie należy znaleźć parametr konfiguracyjny youtubeApiKey i porównać jego wartość z pożądaną wartością ze strony Google.

Następnie należy wejść w docelowy panel Akwizycja (Panel Redaktora > Zasoby multimedialne > Akwizycja), wpisać dowolne zapytanie, wykonać je i oczekiwać wyświetlenia wyników w postaci wideo i kanałów z YouTube.