/
Nowa kategoryzacja projektów

Nowa kategoryzacja projektów

W systemie istnieje też nowa typologia projektów, opracowana wraz z nowym modułem projektów. Nowa typologia dostępna jest z menu administratora jako opcja Rodzaje projektów/programów/działania. Obejmuje ona 52 pozycje stanowiące hierarchię.

Rys. 1 Drzewo projektów

W typologii tej wyróżnia się podgrupę projektów obsługiwanych centralnie oraz typologie projektów obsługiwanych przez wydziały. Dostarczana struktura danych może być przedmiotem adaptacji do lokalnych potrzeb.

Drzewo projektów odgrywa zasadniczą rolę w procesie punktowania projektów na potrzeby ewaluacji. W tym celu należy szczególną uwagę zwrócić na następujące pola:

  1. Rodzaj przedmiotowy projektu (badania podstawowe, badawczo-rozwojowy, stypendium , itp)

  2. Nr w Polon 2.0 (wymagany do połączenia ze słownikiem POLON-2

  3. Znaczniki typu projektu (krajowy, międzynarodowy, uzyskany w trybie konkursu).

Uwaga: W drzewi obowiązuje zasada dziedziczenia. Oznacza to, że jeżeli na wyższym poziomie zdefiniowana została określona wartość, to jest ona obowiązująca dla wszystkich węzłów podległych, chyba, że na niższym poziomie jest wyszczególniona inna wartość.

Prace rozwojowe związane z wykorzystaniem drzewa projektów w module konkursów (planowane udostępnienie do końca roku 2025)

W ramach prac nad nowym modułem konkursów wprowadzono istotne zmiany w rekordzie typu projektu. Zmiany te są związane z informacjami definiującymi konkurs na określony rodzaj projektu. Będą one dostępne wraz z udostępnieniem modułu konkursu (pod koniec roku 2025). Są to pola jak niżej:

  1. Administrator konkursu (to pole jest uzupełniane indywidualnie w uczelni wdrażającej moduł konkursów i wskazuje ono osobę odpowiedzialną na uczelni za dany rodzaj konkursu

  2. Zakres tematyczny konkursu ; np. w gałęzi konkursów krajowych NCN przechowywana jest w tym polu wartość, jak na rys. 2 poniżej;

  3. Domyślny adresat konkursu (rys. 2)

  4. domyślny okres trwania projektu (rys.2)

  5. Determinant - flaga, jeżeli zaznaczona, to jest to “wirtualny” korzeń dla rodzaju projektu, dla którego konkurs jest organizowany zbiorczo wraz z innymi rodzajami1).

  6. Poprzednie odpowiedniki - to pole wskazuje na te projekty (konkursy) w drzewie, które w przeszłości były równoważne danemu projektowi/konkursowi. Pozwala to na lepsze opracowywanie statystyk dla projektów (danego typu) w bazie wiedzy2)

 

image-20250213-194446.png
Rys. 2

 


1) Przykład stanowią konkursy dot. projektów EU jak na rysunku poniżej - konkurs GLobal Challenges jest ogłaszany dla tematycznie rozróżnialnych (w drzewie projektów EU) klastrów (Health, Culture, itp.). Zatem, choć występują w drzewie projektów prezentowanych na portalu konkursów EU, węzły CL1, CL2, itp. nie są węzłami dla oddzielnych konkursów a raczej są określnikami konkretnego konkursu Global Challenges

2) Z uwagi na to, że co kilka lat drzewo projektów Unii Europejskiej mocno się zmienia (np. wraz z kolejnym Horyzontem), wygodnie jest dla danego okresu dodefiniować aktualną strukturę, a pozostawić starą kategoryzację bez zmian. Ponieważ jednak pewne rodzaje powtarzają się w nowych edycjach (czasami w innych gałęziach drzewa), warto realizować statystyki niektórych projektów łącznie, o ile występują w gałęzi historycznej i aktualnej.

Related content

Zarządzanie użytkownikami
Zarządzanie użytkownikami
Read with this
Nowa typologia projektów
Nowa typologia projektów
More like this
Projekty i badania - obsługa projektów badawczych
Projekty i badania - obsługa projektów badawczych
More like this
Wyszukiwanie usług w panelu redaktora
Wyszukiwanie usług w panelu redaktora
More like this
Dane słownikowe
Dane słownikowe
More like this