Plany publikacyjne
Wprowadzenie
Moduł Plany publikacyjne umożliwia autorom inicjowanie w systemie informacji o planowanych publikacjach oraz gromadzenie wstępnych danych na ich temat. Istotne jest rozróżnienie, że plan publikacyjny i publikacja stanowią dwa odrębne obiekty w systemie. Plan publikacyjny opisuje przebieg procesu wydawniczego powiązanej publikacji (która funkcjonuje jako odrębny element).
Funkcjonalność jest dostępna dla zalogowanych użytkowników i można nią sterować poprzez przełączniki:
model.publicationPlan - włącza moduł w panelu redaktora
authorProfile.publicationplan - włącza prezentowanie zakładki 'Plany publikacyjne' na profilu naukowca
https://omega-psir.atlassian.net/wiki/x/F4DfNwE - włącza możliwość ręcznego dodawania rekordów przez autora z poziomu własnego profilu
Dodawanie planów publikacyjnych przez autora
Aby dodać plan publikacji, autor korzysta z przycisku "Dodaj osiągnięcie/publikację", dostępnego w swoim profilu.
Po wybraniu opcji "Dodaj plan publikacyjny" wyświetlany jest formularz do wypełnienia.
Użytkownik może dodać rekord pod warunkiem, że jest autorem/współautorem planowanej publikacji. W przeciwnym wypadku dodanie rekordu jest niemożliwe.
Poniżej znajduje się przykładowo wypełniony formularz dodawania nowego planu publikacyjnego. Pola oznaczone czerwoną gwiazdką są obowiązkowe, a zapisanie rekordu bez ich wypełnienia nie będzie możliwe.
Wszystkie plany publikacji danego autora są widoczne w zakładce "Plany publikacyjne" w jego profilu. Zalogowany autor widzi tę zakładkę tylko u siebie, natomiast użytkownicy z rolą admin i redaktor widzą zakładkę na wszystkich dostępnych profilach.
W zakładce dostępne są filtry:
Rodzaj publikacji
Status
Planowana data
Dodatkowo, autor ma możliwość sortowania rekordów według typu publikacji lub planowanej daty.
Zarządzanie planami publikacyjnymi przez redaktora
Moduł "Plany publikacyjne" w panelu redaktora znajduje się w części Funkcje pomocnicze → Publikacje. Po wejściu do modułu, redaktorzy mogą filtrować plany publikacji, aby usprawnić proces wyszukiwania. Dostępne filtry obejmują:
Rodzaj publikacji → artykuł, rozdział w książce, monografia
Status →
w przygotowaniu
wysłany do czasopisma
po recenzjach
odrzucony
odesłany z poprawkami
przyjęty do druku
opublikowany
Planowana data → planowana data wydania, można podać zakres od - do
Kryteria ewaluacyjne →
czy uwzględniany przy określaniu liczby 'N'?
wydawca
liczba punktów całkowitych
Po zastosowaniu filtrów i wyszukaniu planów, są one wyświetlane wraz z najważniejszymi informacjami, takimi jak: numer celu (id publikacji), tytuł roboczy i aktualny status.
Chociaż panel redaktora umożliwia dodawanie planów publikacji, to zgodnie z przyjętymi założeniami, inicjowanie planu leży po stronie autora.
Każda publikacja (artykuł, rozdział, książka) dodana podczas tworzenia planu, zapisuje się lokalnie w rekordzie. Redaktor, wchodząc w edycję takiego planu, może modyfikować wprowadzone wcześniej dane. Po weryfikacji i uzupełnieniu informacji, redaktor może, za pomocą ikony zielonej strzałki, przenieść publikację na listę główną.
Po przeniesieniu rekordu na listę główną redaktor powinien odszukać go w słowniku oraz nadać mu również brakujący status rekordu.
Taki proces pozwala redaktorom efektywnie zarządzać publikacjami, uzupełniać ewentualne braki w danych i ostatecznie dodawać rekordy do głównej listy publikacji po ich faktycznym opublikowaniu.